Ўзбекистон ҳудудида Ўзбекистон фуқаролари билан чет эл фуқаролари ёки фуқаролиги бўлмаган шахслар ўртасидаги, шунингдек чет эл фуқаролари ўртасидаги никоҳдан ажратиш умумий асосларда амалга оширилади.
• Ўзбекистон ҳудудидан ташқарида яшаб турган Ўзбекистон фуқароси Ўзбекистон ҳудудидан ташқарида яшаб турган эри (хотини) билан тузилган никоҳдан, мазкур шахс қайси давлат фуқароси эканлигидан қатъи назар, Ўзбекистон судида ажралишга ҳақлидир.
• ФҲДЁ органларида никоҳдан ажралиш мумкин бўлган ҳолларда бундай никоҳдан ажралиш Ўзбекистоннинг дипломатик ваколатхоналарида ёки консуллик муассасаларида амалга оширилиши мумкин.
• Чет эл давлат суди томонидан қонуний кучга кирган ҳал қилув қарор асосида Ўзбекистон фуқароси билан никоҳдан ажратиш (қарор қачон чиққанидан қатъи назар) ариза берувчининг турар жойидаги ФҲДЁ органида қайд этилади.

• 1227 количество просмотров
Расторжение брака между гражданами Республики Узбекистан и иностранными гражданами или лицами без гражданства, а также брака между иностранными гражданами на территории Республики Узбекистан производится на общих основаниях.
Гражданин Республики Узбекистан, проживающий за пределами территории Республики Узбекистан, вправе расторгнуть брак с проживающим за пределами территории Республики Узбекистан супругом (супругой), независимо от его гражданства, в суде Республики Узбекистан.
В случае, если в соответствии с законодательством Республики Узбекистан допускается расторжение брака в органах ЗАГС, брак может быть расторгнут в дипломатических представительствах или в консульских учреждениях Республики Узбекистан.
Расторжение брака с гражданином Республики Узбекистан, произведенное судом иностранного государства на основании вступившего в законную силу решения (независимо от времени его вынесения), регистрируется в органе ЗАГС по месту жительства заявителя.