• 11609 марта ўқилди
Қурилишни назорат қилиш шаҳарсозлик фаолияти субъектлари томонидан қурилишга тайёргарлик кўриш, шаҳарсозлик ҳужжатларини ишлаб чиқиш, қурилиш-монтаж, ишга тушириш-созлаш ишларини бажариш, объектни фойдаланишга қабул қилиб олиш даврида шаҳарсозлик тўғрисидаги қонун ҳужжатларига ҳамда шаҳарсозлик нормалари ва қоидалари талабларига риоя этилишини таъминлаш мақсадида амалга оширилади.
Шаҳарсозлик фаолияти объектларини қуриш чоғида қуйидагилар таъминланиши керак:
• қурилиш устидан давлат назорати;
• буюртмачининг техник назорати;
• ишлаб чиқувчининг муаллифлик назорати;
• пудратчининг ички назорати.
Шаҳарсозлик фаолияти соҳасидаги давлат назорати Ўзбекистон Республикаси Қурилиш вазирлиги ҳузуридаги Қурилиш соҳасидаги назорат инспекцияси томонидан амалга оширилади.
Қурилиши тугалланган объектни фойдаланишга қабул қилиш буюртмачи томонидан тасдиқланган шаҳарсозлик ҳужжатларига мувофиқ тўлиқ тайёр бўлганда ва ижро ҳужжатлари, мувофиқлик декларацияси, бажарилган ишларнинг тасдиқланган шаҳарсозлик ҳужжатларига мувофиқлиги ва қурилиш-монтаж ишларининг сифати тўғрисидаги хулосалар мавжуд бўлганда амалга оширилади.
• Қурилиш материаллари, буюмлари ва конструкциялари техник жиҳатдан тартибга солиш соҳасидаги норматив ҳужжатлар талабларига жавоб бериши керак.
• Шаҳарсозлик ҳужжатларида қурилиш материаллари, буюмлари ва конструкцияларининг хавфсизлик кўрсаткичлари қайд этилади.
• Шаҳарсозлик ҳужжатларида қурилиш материаллари, буюмлари ва конструкциялари қурилишнинг техник-иқтисодий асослари ҳамда лойиҳа ечимларининг талабларидан келиб чиққан ҳолда танлаб олинади.

• 11535 количество просмотров
Контроль за строительством осуществляется в целях обеспечения соблюдения субъектами градостроительной деятельности законодательства о градостроительстве и требований градостроительных норм и правил в период подготовки к строительству, разработки градостроительной документации, выполнения строительно-монтажных, пусконаладочных работ, приемки объекта в эксплуатацию.
При строительстве объектов градостроительной деятельности должно быть обеспечено осуществление:
• государственного контроля за строительством;
• технического контроля заказчика;
• авторского контроля разработчика;
• внутреннего контроля подрядчика.
Государственный контроль в области градостроительной деятельности осуществляется Инспекцией по контролю в сфере строительства при Министерстве строительства Республики Узбекистан и ее территориальными инспекциями.
Полномочия Инспекции.
Приемка завершенного строительством объекта производится заказчиком при его полной готовности в соответствии с утвержденной градостроительной документацией и наличии исполнительной документации, декларации о соответствии, заключений о соответствии выполненных работ утвержденной градостроительной документации и качестве строительно-монтажных работ.
• Строительные материалы, изделия и конструкции должны отвечать требованиям нормативных документов в области технического регулирования.
• В градостроительной документации указываются параметры безопасности строительных материалов, изделий и конструкций.
• В градостроительной документации строительные материалы, изделия и конструкции выбираются исходя из требований технико-экономического обоснования строительства и проектных решений.