1. иш маъмурий судга тааллуқли бўлмаса;
2. суднинг айни бир шахслар ўртасидаги, айни бир предмет тўғрисидаги ва айни бир асослар бўйича низо юзасидан қонуний кучга кирган ҳал қилув қарори мавжуд бўлса;
3. аризачи бўлган юридик шахс тугатилган бўлса;
4. ишда тараф ҳисобланган фуқаронинг вафот этганидан сўнг низоли ҳуқуқий муносабат ҳуқуқий ворисликка йўл қўймаса;
5. аризачи талабидан воз кечган ва суд уни қабул қилган бўлса;
6. давлат рўйхатидан ўтишни рад этиш ёки бундан бўйин товлаш тўғрисидаги аризани (шикоятни) кўрилаётганда ҳуқуқ тўғрисида низо келиб чиққан бўлса;
7. тўпланган материалларнинг йўқотилган суд ишини ёки ижро ишини юритишни тиклаш учун етарли эмаслиги.
Иш юритишни тугатиш тўғрисида суд ажрим чиқаради.
Суд ажримда иш юритишни тугатиш асосларини кўрсатади, шунингдек суд харажатларини тарафлар ўртасида тақсимлаш ва қонун ҳужжатларида назарда тутилган ҳолларда давлат божини бюджетдан қайтариш тўғрисидаги масалаларни ҳал қилади.
• Ажримнинг кўчирма нусхаси ишда иштирок этувчи шахсларга юборилади.
• Иш юритишни тугатиш тўғрисидаги ажрим устидан шикоят қилиниши (протест келтирилиши) мумкин.
• Иш юритиш тугатилган тақдирда, айни бир шахслар ўртасидаги, айни бир предмет тўғрисидаги ва айни бир асослар бўйича низо юзасидан судга такроран мурожаат қилишга йўл қўйилмайди.

• 13909 количество просмотров
2. имеется вступившее в законную силу принятое по спору между теми же лицами, о том же предмете и по тем же основаниям решение суда;
3. юридическое лицо — заявитель ликвидировано;
4. после смерти гражданина, являющегося стороной в деле, спорное правоотношение не допускает правопреемства;
5. заявитель отказался от требования и отказ принят судом;
6. при рассмотрении заявления (жалобы) об отказе в государственной регистрации или уклонения от нее выясняется, что возник спор о праве;
7. недостаточно собранных материалов для восстановления утраченного судебного или исполнительного производства.
В определении суд указывает основания для прекращения производства по делу, а также распределение между сторонами судебных расходов и разрешает вопросы о возврате государственной пошлины из бюджета в случаях, предусмотренных законодательством.