• 25497 марта ўқилди
Халқаро ҳайдовчилик гувоҳномалари ва Йўл ҳаракати тўғрисидаги Конвенция (Вена, 1968 йил 8 ноябрь) талабларига жавоб берадиган миллий ҳайдовчилик гувоҳномалари Ўзбекистон Республикаси ҳудудида автомототранспорт воситаларини бошқариш учун ҳақиқий ҳисобланади.
Хорижий фуқаролар ва фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг ҳамда Ўзбекистон Республикаси фуқароларининг хорижий давлатларда олган ҳайдовчилик гувоҳномаларини Ўзбекистон Республикасининг миллий ҳайдовчилик гувоҳномаларига алмаштиришдан олдин улар ЙҲХББ орқали Ташқи ишлар вазирлигида текширилади.
Текшириш натижасида ҳайдовчилик гувоҳномалари тасдиқланган шахсларнинг ҳайдовчилик гувоҳномаси, улар тиббий кўрикдан ўтиб, назарий ва амалий имтиҳонларни топширганларидан сўнг, Ўзбекистон Республикасининг миллий ҳайдовчилик гувоҳномаларига алмаштирилади.

• 25234 количество просмотров
Международные водительские удостоверения и национальные водительские удостоверения, отвечающие требованиям Конвенции о дорожном движении (Вена, 8 ноября 1968 года), являются действительными для управления автомототранспортными средствами на территории Республики Узбекистан.
• Водительские удостоверения других иностранных граждан и лиц без гражданства, а также полученные гражданами Республики Узбекистан в иностранных государствах перед заменой их на национальные водительские удостоверения Республики Узбекистан проверяются ГУБДД через Министерство иностранных дел.
• Водительское удостоверение такого лица, подтвержденное в результате проверки, заменяются на национальное водительское удостоверение Республики Узбекистан после прохождения им медицинского осмотра, сдачи теоретического и практического экзамена.