• 60884 марта ўқилди
• Болалар нафақаси ёки моддий ёрдам АТ «Халқ банки»нинг туман (шаҳар) бўлимлари (филиаллари) орқали нақд пул шаклида ёки пул маблағларини нақд пулсиз ўтказиш йўли билан фуқароларнинг банк ҳисобварақлари (пластик карталари) орқали тўланади.
• Электрон тўлов рўйхат (ведомост)лари ҳар ойнинг 4-санасига қадар «Ягона реестр» АТ орқали АТ «Халқ банки»нинг туман (шаҳар) бўлимига тақдим этилади, муддатнинг охирги куни байрам ва дам олиш кунларига тўғри келадиган бўлса, электрон тўлов рўйхат (ведомост)лари кейинги 2 иш куни мобайнида АТ «Халқ банки»нинг туман (шаҳар) бўлимига тақдим этилиши мумкин.
• Тўловнинг ўтган ойида олинмаган болалар нафақаси ёки моддий ёрдам суммаси тўловнинг жорий ойи тўлов рўйхатларига киритилади ҳамда тайинланган, бироқ ўз вақтида олинмай қолган тўловлар ўтган даврларда ҳисобланган миқдорларда бутун давр учун, бироқ болалар нафақаси ёки моддий ёрдамни олиш муддати тугаганидан кейин уч ойдан ортиқ бўлмаган муддатда бир йўла тўланади.
Болалар нафақаси ёки моддий ёрдамни тўлаш
а) қуйидаги ҳолларда тўхтатилади:
1. қонунчилик ҳужжатлари билан белгиланган тайинлаш муддати тугаганда;
2. ариза берувчи ёки бошқа муомалага лаёқатли оила аъзоси томонидан яшаш жойи бўйича Пенсия жамғармаси бўлимига тўлов тўхтатилишини сўраб ариза тақдим қилинганда;
3. оила доимий яшаш учун Ўзбекистон Республикаси ҳудудидан ташқарига кўчиб кетганида;
4. «Ягона реестр» АТдаги ёки манфаатдор вазирликлар ва идораларнинг ахборот тизимлари билан идоралараро электрон ўзаро ҳамкорлик тизимидаги техник носозлик натижасида, маълумотлар электрон равишда тўлиқ ёки қисман тақдим этилмаганлиги сабабли, шунингдек, аризани киритишда ва бошқа техник хатолар оқибатида нотўғри тайинланганлиги аниқланган тақдирда. Ушбу ҳолатда ўтган даврда тўланган маблағлар қайтарилмайди;
5. болалар нафақаси ёки моддий ёрдамни тайинлаш тўғрисидаги қарорга таъсир кўрсатган ариза берувчи томонидан нотўғри ва ишончсиз маълумотлар тақдим этилганлиги ёки тўлиқ тақдим этилмаганлиги аниқланганда;
б) ортиқча тўловлар аниқланганда вақтинча тўхтатилади.
Бунда тўловлар кам таъминланган оилага келгуси ойларда тўланиши лозим бўлган болалар нафақаси ёки моддий ёрдам учун маблағлар ҳисобига қайта ҳисоб-китоб қилингандан сўнг қайта амалга оширилади;
• Тўловларни тўхтатиш (қонунчилик ҳужжатлари билан белгиланган тайинлаш муддати тугаган ҳолатлар бундан мустасно) «Ягона реестр» АТ орқали автоматлаштирилган ҳолда амалга оширилади ва ариза берувчига электрон хабар (аризада кўрсатилган электрон манзилига ёки СМС-хабарлар орқали мобил телефон рақамига) юбориш орқали билдирилади.
• Ариза берувчи билан Пенсия жамғармаси бўлими ўртасидаги тўловлар тўхтатилиши ёки миқдори ўзгариши юзасидан низолар қонунчилик ҳужжатларида белгиланган тартибда, шу жумладан, суд орқали ҳал этилади.
«Ягона реестр» АТ орқали болалар нафақаси ёки моддий ёрдам миқдорини ва муддатини белгилаш жараёнида техник сабабларга кўра ортиқча тўловлар вужудга келганда, ушбу ортиқча тўловлар, биринчи навбатда, тегишли болалар нафақаси ёки моддий ёрдам олувчиларга жорий ва келгуси ойлар учун ҳисобланадиган болалар нафақаси ёки моддий ёрдам маблағлари ҳисобидан қайтарилади.
Қонунчилик ҳужжатлари билан белгиланган тайинлаш муддати тугаганлиги ёки тугаётганлиги сабабли ортиқча тўловни қоплаш учун ҳисобланадиган болалар нафақаси ёки моддий ёрдам суммаси етарли бўлмаган ҳолларда:
• ортиқча тўловларнинг қопланмаган суммаси болалар нафақаси ёки моддий ёрдам олувчи томонидан ўз хоҳишига кўра қопланиши мумкин;
• болалар нафақаси ва моддий ёрдам олувчига унинг аризасига мувофиқ белгиланган тартибда унга такроран тайинланадиган болалар нафақаси ёки моддий ёрдам маблағлари ҳисобидан қопланади.
Мазкур бандда назарда тутилган чора-тадбирлар натижасида ортиқча тўлов аниқланган ойдан бошлаб 12 ой ўтгандан сўнг ортиқча тўловларнинг қопланмаган қисми суд тартибида ундирилади.
• Бошқа ҳолларда болалар нафақаси ёки моддий ёрдам миқдорларидан чегирмалар қилиниши мумкин эмас.
1. Болалар нафақаси ёки моддий ёрдам тўлаш қонунчилик ҳужжатларида белгиланган тартибда ишончнома асосида ҳам амалга оширилиши мумкин. Бунда болалар нафақаси ёки моддий ёрдам пулининг учинчи шахсга ишончнома орқали тўланишига йўл қўйилмайди.
2. Ариза берган шахс вафот этган тақдирда, болалар нафақаси ёки моддий ёрдам оиланинг муомалага лаёқатли аъзосига ёки қонуний вакилига тўланади. Бунда оиланинг муомалага лаёқатли аъзоси ёки қонуний вакили тегишли аризани ва шахсини тасдиқловчи ҳужжатни, мавжуд бўлганда — васийлик ёки ҳомийликни тайинлаш тўғрисидаги қарор нусхасини АТ «Халқ банки»нинг тегишли филиалига тақдим этиши орқали тайинланган болалар нафақаси ёки моддий ёрдамни олиши мумкин.

• 58979 количество просмотров
• Пособие на ребенка или материальная помощь выплачиваются наличными деньгами через районные (городские) филиалы  "Халк банк" или банковским переводом на пластиковые карты граждан путем безналичного перечисления денежных средств.
• Электронные платежные поручения (ведомость) подаются в районный (городской) филиал "Халк банк" через ИС «Единый реестр» до 4 числа каждого месяца, если последний день периода приходится на праздничные и выходные дни, ведомости можно подать в течение ближайших 2-х рабочих дней.
• Сумма пособия на ребенка или материальной помощи, не полученная в предыдущем месяце, включается в списки выплат за текущий месяц и выплачивается в сумме, рассчитанной в предыдущие периоды за весь период, но не более чем через 3 месяца после окончания срока.
Выплата пособий и материальной помощи
а) прекращается в следующих случаях:
1. по истечении установленного законодательством срока назначения;
2. при подаче заявителем или другим трудоспособным членом семьи заявления в отдел Пенсионного фонда по месту жительства с просьбой о приостановлении выплаты;
3. при выезде семьи за пределы Республики Узбекистан на постоянное место жительства;
4. в случае технического сбоя в ИС «Единый реестр» или в системе межведомственного электронного взаимодействия с информационными системами заинтересованных министерств и ведомств, из-за неполного или частичного представления информации, а также неправильного присвоения заявки и другой технической ошибки. В этом случае средства, уплаченные в предыдущем периоде, не возвращаются;
5. когда установлено, что заявителем была предоставлена ​​неверная и недостоверная информация, которая повлияла на решение о назначении пособий или материальной помощи;
б) приостанавливается при обнаружении переплат. В этом случае выплаты производятся повторно после перерасчета за счет средств на содержание ребенка или материальной помощи, которые должны быть выплачены малообеспеченной семье в ближайшие месяцы;
• Прекращение выплат (за исключением истечения установленного законом срока назначения) осуществляется автоматически через ИС «Единый реестр» и направляется уведомление заявителю по электронной почте (на адрес электронной почты, указанный в заявке или через SMS на номер мобильного телефона).
• Споры между заявителем и отделом Пенсионного фонда о приостановлении или изменении размера выплат разрешаются в установленном законом порядке, в том числе в судебном порядке.
В случае переплаты по техническим причинам в процессе определения суммы и продолжительности выплат детских пособий или материальной помощи через ИС «Единого реестра», начисляемую соответствующим получателям на текущие и будущие месяцы будут возвращены.
По истечению срока или по причине приостановления выплат пособий в порядке установленном законодательством, в случае нехватки для погашения рассчитанной излишней суммы пособий и материальной помощи:
• неуплаченная сумма переплаты может быть возмещена получателем пособий или финансовой помощи по своему усмотрению;
• за счет повторного назначения пособий на ребенка или материальной помощи в установленном порядке по заявлению получателя пособия на ребенка и материальной помощи.
В результате мер, предусмотренных настоящим пунктом, неоплаченная часть переплаты взыскивается в судебном порядке по истечении 12 месяцев с месяца, в котором была определена переплата.
• В других случаях вычеты не могут производиться из суммы пособий или финансовой помощи.
1. Выплата пособий или материальной помощи также может производиться на основании доверенности в установленном законом порядке. В этом случае выплата пособий или финансовой помощи третьему лицу по доверенности не допускается.
2. В случае смерти заявителя пособия или финансовая помощь выплачиваются дееспособному члену семьи или законному представителю. В этом случае дееспособный член семьи или законный представитель может получить назначенное пособие на ребенка или финансовую помощь, подав соответствующее заявление и документ, удостоверяющий личность, если таковой имеется - копию решения о назначении опеки или попечительства в соответствующее отделение "Халк банк".
Выплата пособий или материальной помощи производится с 4 по 27 число месяца.
• Порядок получения пособия и материальной помощи малообеспеченным семьям (пособие детям до 3 и до 18 лет)