Болаларни қўллаб-қувватлаш жамоат фонди ташкил этилди.
• оғир вазиятга тушган, ижтимоий ҳимояга муҳтож болаларни аниқлаш ва уларга манзилли ижтимоий ва моддий ёрдам кўрсатиш тадбирларини ташкил этиш ва молиялаштириш;
• болаларнинг ҳаёти учун хавф солувчи оғир, сурункали ҳамда кам учрайдиган (орфан) касалликларга ўз вақтида ташхис қўйиш ва уларни республикада ёки зарур ҳолларда хорижий давлатларда даволаш учун тиббий, ижтимоий ва молиявий ёрдам кўрсатишнинг қўшимча механизмларини жорий этиш;
• эҳтиёжманд оилаларнинг фарзандлари ҳамда имконияти чекланган болаларни бепул дори воситалари, тиббий ва протез-ортопедик буюмлар билан таъминлаш;
• жисмоний ёки психик ривожланишида нуқсони бўлган болаларни таълим олишларида кўмаклашиш, шу жумладан махсус ўқув адабиётлар ва ўқув қуроллари билан таъминлаш;
• ногиронлиги бўлган болаларни ижтимоий мослаштириш, уларга қизиқишларидан келиб чиқиб касб-ҳунар ўргатиш ва уларни уй шароитида ўзини ўзи банд қилиши учун асбоб-ускуналар билан таъминлаш;
• оғир ташхисли касалликлари бўлган болаларни парвариш қилаётган кам таъминланган оилаларни ҳомийликка олиш;
• ногиронлиги бўлган болаларни ижтимоий қўллаб-қувватлашга, шу жумладан уларга юқори технологик ихтисослашган реабилитацион ёрдам кўрсатишга доир тадбирларни ташкил этиш ва молиялаштириш.
Фондини шакллантириш манбалари:
• Давлат бюджети ҳисобидан 2021-2022 йилларда маблағларни амалда ўзлаштирилишига қараб 100 миллиард сўм миқдоридаги беғараз молиявий ёрдам;
• жисмоний ва юридик шахсларнинг ихтиёрий хайриялари;
• давлат, хорижий ва халқаро ташкилотлар, чет давлатлар ажратадиган грантлар;
• краудфандинг механизмлари орқали келиб тушган маблағлар;
• вақтинча бўш турган маблағларни тижорат банклари депозитларига жойлаштиришдан олинган даромадлар;
• Фондга ҳомийлик қилинган маблағлар солиқ базасини аниқлашда чегириб ташланадиган харажатлар жумласига киритилади.
• Фонд солиқларнинг барча турларидан озод этилади (ижтимоий солиқ бундан мустасно).
2024 йил 1 январга қадар даволанишга муҳтож бўлган болалар учун белгиланган тартибда тасдиқланадиган рўйхатлар бўйича Болалар жамоат фонди томонидан олиб келинадиган дори воситалари, тиббиёт ускуналари ва протезлаш воситалари божхона тўловларидан (қўшилган қиймат солиғи ва божхона расмийлаштируви йиғимларидан ташқари) озод қилинади.

• 15282 количество просмотров
• диагностика и лечение в Узбекистане или, при необходимости, за рубежом детей с тяжелыми, хроническими и редкими заболеваниями;
• обеспечение нуждающихся детей и детей с инвалидностью лекарствами, медицинскими изделиями и протезно-ортопедическими средствами;
• содействие обучению детей с особенностями физического или психического развития;
• социальная адаптация, профессиональная ориентация и обеспечение необходимыми средствами для самозанятости детей с инвалидностью;
• оказание спонсорской помощи включенным в Социальный реестр семьям, ухаживающим за детьми с тяжелыми диагнозами;
• внедрение современных высокотехнологичных методов реабилитации.
Данные задачи установлены Постановлением Президента Республики Узбекистан от 4 октября 2021 года № ПП-5255.
Порядок рассмотрения обращений
Поступившие обращения распределяются по направлениям спонсорской помощи. При необходимости у соответствующих министерств и ведомств запрашивается информация о целесообразности оказания помощи.
Вопросы лечения ребенка, необходимости лечения за рубежом, обеспечения специальными лекарствами, протезно-ортопедическими изделиями или учебными средствами разрешаются на основании заключения экспертной группы.
Неотложная медицинская и другая помощь, не терпящая отлагательства, может быть оказана в исключительном порядке с согласия председателя Попечительского совета.
Важно: само обращение в Фонд не означает автоматического предоставления помощи. Решение принимается с учетом медицинских и социальных оснований, заключения экспертов, утвержденных программ и имеющихся средств.
Источники средств Фонда
• средств Государственного бюджета;
• благотворительных пожертвований физических и юридических лиц;
• грантов международных организаций и иностранных доноров;
• поступлений через краудфандинговые и иные благотворительные платформы;
Фонд освобожден от всех видов налогов, кроме социального налога.
Открытость и отчетность
Фонд должен ежемесячно, не раскрывая личности получателей, размещать на официальном сайте сведения об их возрасте, поле, социальном положении и источниках финансирования. Информация публикуется до 25-го числа месяца, следующего за отчетным.
Предусмотрены также общественное обсуждение расходования средств и опубликование результатов аудиторских проверок.
Обратите внимание: специальная таможенная льгота на ввоз лекарств, медицинского оборудования и средств протезирования действовала до 1 января 2024 года. В настоящее время данная срочная льгота не применяется.