Давлат боланинг оилада бўлишига тўсқинлик қилувчи шароитларни бартараф қилиш, бола оиласидан ажратилган ҳолларда эса уни оиласига тезроқ қайтариш бўйича зарур чораларни кўради.
Давлат ногиронлиги бўлган болаларни ҳамда жисмоний ва (ёки) руҳий ривожланишида нуқсони бўлган болаларни тарбиялаётган оилаларга моддий ёрдам, маслаҳат ёрдами ва бошқа ёрдам кўрсатади ҳамда уларни қўллаб-қувватлайди.
Ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган бола тўғрисида ғамхўрлик қилишда имтиёзли ҳуқуқ бу вазифани бажаришга қодир бўлган қариндошларига берилади.
Болани оилага жойлаштиришнинг имконияти бўлмаган тақдирда, уни ихтисослаштирилган муассасаларга жойлаштириш охирги чорадир.
Оилада тарбияланиши мумкин бўлмаган ижтимоий ҳимояга муҳтож болалар уларга зарур ғамхўрликни ҳамда қўллаб-қувватлашни таъминлайдиган муқобил шаклда жойлаштирилиш ҳуқуқига эга.
Ижтимоий ҳимояга муҳтож болаларни муқобил жойлаштиришнинг шакллари:
• васийлик ва ҳомийликни белгилаш;
• болани фарзандликка олиш;
• оилага тарбияга олиш (патронат);
• ихтисослаштирилган тарбия, даволаш муассасаларига, ижтимоий ҳимоя муассасаларига жойлаштириш.
Қонунчиликка мувофиқ ижтимоий ҳимояга муҳтож болаларни муқобил жойлаштиришнинг бошқа шакллари ҳам назарда тутилиши мумкин.

• 18193 количество просмотров
Государство принимает необходимые меры по устранению условий, препятствующих нахождению ребенка в семье, а в случаях, когда ребенок был отделен от семьи, — его скорейшему возвращению в семью.
Государство предоставляет материальную, консультативную и иную помощь и поддержку семьям, воспитывающим детей с инвалидностью и детей с недостатками физического и (или) психического развития.
Преимущественное право заботиться о ребенке, оставшемся без попечения родителей, предоставляется родственникам, которые способны выполнять эту функцию.
Помещение ребенка в специализированные учреждения является крайней мерой, в случае невозможности определения ребенка в семью.
Социально уязвимые дети, воспитание которых в семье невозможно, имеют право на альтернативные формы устройства, обеспечивающие им необходимую заботу и поддержку.
Формами альтернативного устройства социально уязвимых детей являются:
• установление опеки и попечительства;
• усыновление (удочерение) ребенка;
• принятие в семью на воспитание (патронат);
• помещение в специализированные воспитательные, лечебные учреждения, учреждения социальной защиты.
В соответствии с законодательством могут быть предусмотрены и иные формы альтернативного устройства социально уязвимых детей.