Самарқанд вилоятининг туризм ва транспорт салоҳиятидан самарали фойдаланиш, вилоятни “Самарқанд – Янги Ўзбекистоннинг туризм дарвозаси” концепцияси асосида ривожлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–455-сон, 24.12.2022 й.) қабул қилинди
Қарорга мувофиқ, “Самарқанд – Янги Ўзбекистоннинг туризм дарвозаси” тарғибот кампанияси йўлга қўйилади.
2026 йил 1 январгача тадбиркорлар:
• 4 юлдузли ва ундан юқори тоифагали меҳмонхона учун зарур товарларни олиб кирганда божхона божини тўлашдан;
• Самарқанд туристик марказида қурилиш учун “вақтинча олиб кириш” божхона режимига олиб кириладиган ускуналар учун даврий божхона тўловларини тўлашдан озод этилади.
2023 йилнинг 1-чорагида Самарқанд шаҳрида “Aviation & Logistics Forum” II халқаро авиация форуми ўтказилади.
Самарқанд туристик маркази ҳудудида чет эллик шахслар учун бож олинмайдиган савдо дўконлари ташкил этилади.
2023 йил 1 сентябргача шаҳарлараро ва халқаро автобус қатновлари ахборот технологиялари орқали йўлга қўйилади. Мазкур тизимда:
• чипталарни “Uzbus” платформасида харид қилиш тартиби;
• автобусларга GPS қурилмаларини ўрнатиш ҳамда мониторинг қилиш бўйича ягона платформа яратилади.
2023 йил 1 февралгача Аэропортда туризм ахборот маркази ташкил қилинади.
Маълумот учун, БМТнинг Бутунжаҳон туризм ташкилоти Бош Ассамблеянинг навбатдаги 25-сессиясини Самарқанд шаҳрида ўтказиш белгиланган.

• 11342 количество просмотров
Принято Постановление Президента «О дополнительных мерах по эффективному использованию туристического и транспортного потенциала Самаркандской области, развитию области на основе Концепции «Самарканд – туристические ворота Нового Узбекистана» (ПП №455 от 24.12.2022 года)
В соответствии с Постановлением, будет запущена разъяснительная  кампания «Самарканд – туристические ворота нового Узбекистана».
Cубъекты предпринимательства до 1 января 2026 года освобождаются:
• от уплаты таможенной пошлины при ввозе необходимых товаров для отеля категории 4 звезды и выше;
• от уплаты периодических таможенных платежей за специальное оборудование, ввозимое под таможенный режим «временный ввоз» для строительства объектов на территории Самаркандского туристического центра.
В 1 квартале 2023 года в городе Самарканде состоится II Международный авиационный форум «Aviation & Logistics Forum».
На территории Самаркандского туристического центра будут созданы магазины беспошлинной торговли для иностранных лиц.
До 1 сентября 2023 года поручено создать систему, направленную на налаживание посредством информационных технологий автобусных (микроавтобусных) сообщений на междугородних и международных направлениях. При этом, в системе будет предусмотрено следующее:
• порядок покупки билетов через платформу «Uzbus»;
• будет создана единая платформа для установки и мониторинга GPS-устройств на автобусах.
До 1 февраля 2023 года в аэропорту будет создан туристский информационный центр.
Для информации, Всемирная туристская организация ООН наметила  проведение очередной 25-й сессии Генеральной Ассамблеи в городе Самарканде