Ҳуқуқий давлатда ҳокимият ўз фаолиятида қонун билан чекланишини, суверен халқ иродасига бўйсунишини, шахснинг ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлайди.
Биринчи марта Конституцияда қуйидагилар белгиланди:
1. Aсосий қонунмамлакатнинг бутун ҳудудида олий юридик кучга эга тўғридан-тўғри амал қилади ва ягона ҳуқуқий маконнинг асосини ташкил этади”.
(Конституциянинг тўғридан-тўғри амал қилиши демократиянинг энг олий ифодаси бўлиб, унинг нормаларини самарали амалга ошириш механизмлари ва қоидаларини белгиловчи қонун ҳужжатлари қабул қилиниши ёки қабул қилинмаслигидан қатъи назар, қўлланилишини билдиради.)
2. “Ўзбекистон Республикасининг қонунлари ва бошқа норматив-ҳуқуқий ҳужжатлари Ўзбекистон Республикасининг Конституцияси асосида ва уни ижро этиш юзасидан қабул қилинади”;
3. “Фуқаролар ва юридик шахслар, агар суд орқали ҳимоя қилишнинг бошқа барча воситаларидан фойдаланиб бўлинган бўлса, судда кўриб чиқилиши тугалланган муайян ишда суд томонидан ўзига нисбатан қўлланилган қонуннинг Конституцияга мувофиқлиги тўғрисидаги шикоят билан Ўзбекистон Республикаси Конституциявий судига мурожаат қилишга ҳақли”.
(Конституцияда қарорлари якуний ва шикоят қилинмайдиган Конституциявий судга фуқароларнинг бевосита мурожаат қилиш ҳуқуқини мустаҳкамлаш инсон ҳуқуқлари ва эркинликларининг энг муҳим кафолати бўлиб хизмат қилади, Конституция ва қонун устуворлигини таъминлайди).

• 3959 количество просмотров
В правовом государстве власть ограничена в своих действиях законом, подчинена воле суверенного народа и призвана обеспечить права и свободы личности.
Впервые Конституция устанавливает, что:
1. Основной закон имеет «высшую юридическую силу, прямое действие и образует основу единого правового пространства на всей территории страны».
(прямое действие Конституции, являясь высшим проявлением демократии, означает, что ее нормы применяются независимо от того, приняты ли акты законодательства в целях конкретизации, определения правил, механизмов и процедур для их эффективного осуществления или нет).
2. «Законы и иные нормативно-правовые акты Республики Узбекистан принимаются на основе и во исполнение Конституции Республики Узбекистан».
3. «Граждане и юридические лица вправе обращаться  в Конституционный суд с жалобой о соответствии Конституции закона, примененного в отношении них судом в конкретном деле, рассмотрение которого в суде завершено, и если все другие средства судебной защиты исчерпаны».
(Закрепление в Конституции права граждан напрямую обращаться в Конституционный суд, чьи решения являются окончательными и обжалованию не подлежат, послужит важнейшей гарантией прав и свобод человека, обеспечения верховенства Конституции и закона).