Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 21 декабрдаги ПФ-209-сон қарорига мувофиқ Ўзбекистон маҳаллалари уюшмаси, унинг Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри бўйича бошқармалари, шунингдек туманлар (шаҳарлар) бўлимлари ташкил этилди.
Уюшманинг асосий вазифалари:
• маҳалланинг халқ билан давлат ўртасидаги «кўприк» вазифасини амалга оширувчи мустақил ва халқчил тузилмага айланишига кўмаклашиш;
• маҳаллани жамоатчилик бошқаруви ва назоратининг таянч бўғинига айлантириш, унинг жамиятдаги ўрни ва ролини кучайтириш, маҳалла бошқарувида аҳолининг фаол иштирокини таъминлаш;
• ҳар бир фуқаро ўзи ва оиласининг келажаги, молиявий аҳволи ва фаровонлигини таъминлашда масъулиятни сезиши, боқимандаликка ўрганмаслик ҳиссини янада кучайтириш бўйича тарғибот ва ташвиқот ишларини амалга ошириш;
• фуқароларни ўз уйи ва кўчасини озода сақлашга, миллий қадрият ва урф-одатларни ҳурмат қилишга чақириш, маънавий ва маърифий ишларда маҳалланинг ўрнини кучайтириш, аҳоли ўртасида ўзаро ҳурмат ва ҳамжиҳатлик муҳитини мустаҳкамлаш чораларини кўриш;
• «маҳалла еттилиги» томонидан маҳалланинг ички ресурсларини аниқлаш ҳамда уларни ижтимоий хизматлар ва ёрдам кўрсатиш учун сафарбар этишда кўмаклашиш;
• маҳаллалардаги муаммоларнинг ўз вақтида ва самарали ечилишида давлат органлари ва ташкилотларининг маҳаллалардаги вакилларининг саъй-ҳаракатларини бирлаштириш, мувофиқлаштириш ва йўналтириш;
• маҳалланинг молиявий имкониятларини ошириш, камбағал оилаларга ажратилаётган бюджет маблағлари ва бошқа маблағларнинг мақсадли ва манзилли йўналтирилишини таъминлаш;
• маҳаллаларнинг моддий-техника таъминотини яхшилаш, уларга ажратиладиган маблағларни марказлашган тарзда тақсимлаш, соҳага замонавий ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш;
• маҳалла масъулларининг малакасини ошириш, уларда замонавий бошқарув кўникмалари шаклланишига кўмаклашиш.
Маҳалланинг жамият ҳаётидаги ўрнини ошириш ҳамда соҳада бошқарув тизимини такомиллаштириш мақсадида:
• а) маҳалла раиси, ҳоким ёрдамчиси, ёшлар етакчиси, хотин-қизлар фаоли, профилактика инспектори, ижтимоий ходим ва солиқ инспектори жамоатчилик асосида фаолият юритадиган «маҳалла еттилиги»ни ташкил қилади;
• б) маҳалла раисига 1-иловадаги вазифаларни бажариш тавсия этилади;
• в) қуйидагилар:
• ҳоким ёрдамчиси, ёшлар етакчиси ва хотин-қизлар фаоли 2 — 4-иловаларида келтирилган вазифаларга;
• профилактика инспектори — маҳаллада ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш, жамоат тартибини сақлаш ва хавфсиз муҳитни таъминлаш, фуқароларнинг қулай атроф-муҳитга бўлган ҳуқуқларини амалга оширишда кўмаклашишга;
• ижтимоий ходим — оғир аҳволга тушиб қолган ва оғир аҳволга тушиб қолиш хавфи юқори бўлган шахслар ва оилаларни аниқлаш, уларнинг эҳтиёжларига қараб, комплекс ёндашув асосида профессионал ижтимоий хизмат кўрсатиш ва ёрдамларни ташкил этишга;
• солиқ инспектори — тадбиркорларга солиқ хизматларини кўрсатиш, солиқ базасини кенгайтириш, солиқларни ундириш ва маҳалла бюджетининг даромадини шакллантиришга масъул бўлади.
2024 йил 1 мартдан бошлаб «Темир дафтар», «Ёшлар дафтари» ва «Аёллар дафтари» орқали ижтимоий ёрдам кўрсатиш ва субсидиялар ажратишда бюрократиядан холи ва маҳалланинг ҳамжиҳатлигини акс эттирувчи қуйидаги янги тартиб жорий этилди:
• жисмоний шахсларни дафтарларга киритиш, шунингдек, дафтарлар ҳамда Аҳолини тадбиркорликка жалб қилиш жамғармаси, Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармаси ҳамда Ҳунармандчилик ва касаначиликни қўллаб-қувватлаш жамғармаси орқали ижтимоий ёрдам кўрсатиш ва субсидиялар ажратиш «маҳалла еттилиги»нинг коллегиал қарори асосида амалга оширилади;
• ҳар ойнинг 5-санасига қадар дафтарлар учун маблағларни тақсимловчи масъул ташкилотлар томонидан жамғармаларда шаклланган маблағлар дафтарларга киритилган фуқаролар сонига мутаносиб равишда тегишлилиги бўйича ҳар бир маҳалла кесимида тақсимланади;
• 5-иловада келтирилган ижтимоий ёрдам турларини кўрсатиш ва субсидиялар ажратиш «маҳалла еттилиги»нинг коллегиал қарорлари асосида амалга оширилади;
• ва бошқалар
2024 йил 1 январдан бошлаб барча туман ва шаҳарларда «Маҳалла бюджети» тизими амалиётга жорий этилди

• 1809 количество просмотров
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан №УП - 209 от 21.12.2023 г. была создана Ассоциация махаллей Узбекистана, ее управления по Республике Каракалпакстан, областям и городу Ташкенту, а также отделов районов (городов).
Основные задачи Ассоциации:
• оказание содействия в становлении махалли как самостоятельной и подлинно народной структуры, осуществляющей функцию «моста» между народом и государством;
• превращение махалли в опорное звено общественного управления и контроля, усиление ее места и роли в обществе, обеспечение активного участия населения в управлении махаллей;
• осуществление пропагандистско-разъяснительной работы по дальнейшему усилению у каждого гражданина ответственности за будущее и финансовое обеспечение своей семьи, за собственное и семейное благополучие, искоренение привыкания к иждивенчеству;
• принятие мер по усилению роли махалли в призыве граждан к содержанию своего дома и улицы в чистоте, уважению национальных ценностей и традиций, духовно-просветительской работе, укреплению атмосферы взаимного уважения и согласия среди населения;
• оказание содействия в выявлении «махаллинской семерки» внутренних ресурсов махалли, а также их мобилизации для предоставления социальных услуг и помощи;
• объединение, координацию и направление усилий представителей государственных органов и организаций в махаллях для своевременного и эффективного решения проблем махалли;
• увеличение финансовых возможностей махалли, обеспечение целевого и адресного направления бюджетных средств и иных средств, выделяемых для нуждающихся семей;
• улучшение материально-технического обеспечения махаллей, централизованное распределение выделяемых им средств, внедрение в сферу современных информационно-коммуникационных технологий;
• повышение квалификации ответственных лиц махалли, содействие формированию у них современных управленческих навыков.
В целях повышения роли махалли в жизни общества и совершенствования системы управления в сфере:
а) председатель махалли, помощник хокима, лидер молодежи, женский активист, инспектор по профилактике, социальный работник и налоговый инспектор составляют «махаллинскую семерку», осуществляющую деятельность на общественных началах;
б) председателю махалли рекомендуется выполнять задачи;
в) за следующие вопросы несут ответственность:
помощник хокима, лидер молодежи и женский активист — за задачи.
С 1 марта 2024 года внедрен новый порядок, отражающий атмосферу согласия в махалле, свободной от бюрократии при предоставлении социальной помощи и выделении субсидий посредством «Железной тетради», «Молодежной тетради» и «Женской тетради», при котором:
• включение физических лиц в тетради, предоставление социальной помощи и выделение субсидий посредством тетрадей, а также Фонда привлечения населения к предпринимательству, Государственного фонда содействия занятости и Фонда поддержки ремесленничества и надомничества осуществляются на основе коллегиального решения «махаллинской семерки»;
• в срок до 5-го числа каждого месяца организациями, ответственными за распределение средств для тетрадей, средства, аккумулированные в фондах, распределяются пропорционально количеству граждан, включенных в тетради, в разрезе каждой махалли по принадлежности;
• предоставление видов социальной помощи и выделение субсидий, указанных в приложении № 5, осуществляются на основе коллегиального решения «махаллинской семерки»; и другое.