• 11785 марта ўқилди
Ўзбекистон Республикаси ҳудудида меҳнат фаолиятини амалга ошириш ҳуқуқини берувчи тасдиқномаларни олиш (бериш) бўйича ягона тартиб-таомилни сақлаган ҳолда юқори малакали ва малакали чет эллик мутахассисларга нисбатан хорижий ишчи кучини жалб қилишга рухсатномаларни олиш (узайтириш) зарурияти ҳақидаги талаб бекор қилинди.
• Юқори малакали чет эллик мутахассисларга тасдиқномаларни расмийлаштириш ва бериш (узайтириш) учун БҲМнинг 1 баравари миқдорида, малакали чет эллик мутахассисларга — БҲМнинг 2 баравари миқдорида тўлов ундирилади.
• Юқори малакали ва малакали чет эллик мутахассисларга берилган тасдиқномаларнинг амал қилиш муддати ариза берувчининг истагига кўра улар берилган кундан бошлаб чексиз миқдорда, бироқ ҳар бир ҳолатда 3 йилдан ортиқ бўлмаган муддатгача узайтириш имконияти билан 3 йилгача бўлган муддатни ташкил қилади.
• Юқори малакали мутахассислар деб қуйидаги чет эл фуқаролари тан олинади.
• Тасдиқномани олиш учун аризага илова қилинадиган ҳужжатлар.
2018 йил 1 декабрдан бошлаб инвестиция киритиш вақтида Ўзбекистон Республикасида ўрнатилган БҲМнинг 8500 бараваридан кам бўлмаган миқдорда хўжалик жамиятларининг акциялари ва улушларини сотиб олиш, шунингдек, хорижий корхона ташкил этиш шаклида Ўзбекистон Республикасига инвестиция киритган чет эл фуқаролари ҳеч қандай рухсат берувчи тартиб-таомилларни ўтмаган ҳолда мазкур ташкилотнинг исталган лавозимида меҳнат фаолиятини амалга ошириш ҳуқуқига эга.
• Ўзбекистон Республикасида чет эл фуқароларининг тасдиқномасиз меҳнат фаолиятини олиб бориш тақиқланади.

• 11764 количество просмотров
С 1 декабря 2018 года было отменено требование о необходимости получения разрешений на привлечение в Республику Узбекистан иностранной рабочей силы в части высококвалифицированных и квалифицированных иностранных специалистов, с сохранением для них единой процедуры по получению подтверждений на право трудовой деятельности в Узбекистане.
• За оформление и выдачу подтверждений для высококвалифицированных иностранных специалистов взимается плата в размере - 1 базовой расчетной величины (БРВ), для квалифицированных - 2-кратной БРВ.
• Срок действия выданных подтверждений составляет по желанию заявителя до 3 лет со дня их выдачи, с возможностью неограниченного количества продлений, но не более чем на 3 года в каждом случае.
• Иностранные граждане, инвестировавшие в Узбекистане в размере не менее 8 500-кратной БРВ в виде приобретения акций и долей хозяйственных обществ, либо создания иностранного предприятия, имеют право осуществлять трудовую деятельность на любой должности в данной организации без прохождения каких-либо разрешительных процедур.
Осуществление иностранными гражданами трудовой деятельности в Узбекистане без подтверждения запрещается.