• 59304 marta o'qildi
Ijro hujjati — sud yoki boshqa vakolatli organ qarorini qonunda belgilangan tartibda majburiy ijro qilish uchun asos bo‘ladigan hujjat.
Fuqaroning foydasiga sud qarori chiqqanining o‘zi har doim ham MIB darhol undiruvni boshlaydi degani emas. Qonunda nazarda tutilgan hollarda tegishli ijro hujjati rasmiylashtirilishi va ijroga taqdim etilishi kerak.
Qaysi hujjatlar ijro hujjati hisoblanadi?
Qonunga ko‘ra ijro hujjatlariga, jumladan, quyidagilar kiradi:
• sudlar tomonidan sud hujjatlari asosida beriladigan ijro varaqalari;
• Toshkent xalqaro tijorat sudining qarorlari asosida mazkur sud kotibi beradigan ijro varaqalari;
• hakamlik sudi qarorini majburiy ijro etish uchun sudlar beradigan ijro varaqalari;
• mediativ kelishuvni majburiy ijro etish uchun sudlar beradigan ijro varaqalari;
• chet el sudlari va arbitrajlari qarorlari asosida O‘zbekiston sudlari beradigan ijro varaqalari;
• aliment to‘lash to‘g‘risida notarial tasdiqlangan kelishuvlar;
• mehnat nizolari komissiyalarining guvohnomalari;
• ma’muriy huquqbuzarlik ishlari bo‘yicha vakolatli organlar va mansabdor shaxslarning qarorlari;
• ayrim shaxslarni ma’muriy tartibda ko‘chirish to‘g‘risida prokuror qarorlari;
• qonunda ijro hujjati sifatida nazarda tutilgan boshqa organlar hujjatlari.
Sud buyrug‘i bilan ijro varaqasining farqi nima?
Ijro varaqasi — sud hujjatini majburiy ijro etish uchun sud tomonidan beriladigan ijro hujjati.
Sud buyrug‘i — qonunda nazarda tutilgan ayrim nizosiz talablar bo‘yicha sudьya tomonidan sud muhokamasisiz qabul qilinadigan va o‘zi ham ijro hujjati hisoblanadigan sud hujjati.
Shu sabab har bir sud ishi bo‘yicha alohida ijro varaqasi olish talab etilmaydi — agar sud buyrug‘ining o‘zi qonunga ko‘ra ijro hujjati bo‘lsa, u mustaqil ravishda ijroga taqdim etiladi.
Ijro hujjatida qanday ma’lumotlar bo‘lishi kerak?
Ijro hujjatida, qoida tariqasida:
• uni bergan sud yoki boshqa organning nomi;
• ish raqami;
• ijro qilinishi lozim bo‘lgan qaror qabul qilingan sana;
• undiruvchi va qarzdor haqidagi ma’lumotlar;
• sud yoki boshqa organ qarorining ijro qilinishi lozim bo‘lgan qismi;
• qaror qonuniy kuchga kirgan sana;
• ijro hujjati berilgan sana;
• uni ijroga topshirish muddati ko‘rsatiladi.
Jismoniy shaxs bo‘lgan qarzdor haqida uning tug‘ilgan sanasi va joyi, ish joyi hamda shaxsiy identifikatsiya raqami ko‘rsatiladi. Mavjud bo‘lsa, undiruvchining ham shaxsiy identifikatsiya raqami kiritiladi.
Yuridik shaxslar bo‘yicha tegishli soliq to‘lovchi identifikatsiya raqamlari ko‘rsatilishi lozim.
Elektron ijro hujjati bo‘lishi mumkinmi?
Ha. Ijro varaqasi va sud buyrug‘i sudьyaning elektron raqamli imzosi bilan tasdiqlangan elektron hujjat shaklida axborot tizimi orqali taqdim etilishi mumkin.
Toshkent xalqaro tijorat sudining xorijiy tildagi qarori bo‘yicha ijro varaqasi mazkur sud kotibi tomonidan qaror davlat tiliga tarjima qilingan holda beriladi. U ham kotibning elektron raqamli imzosi bilan tasdiqlangan elektron hujjat shaklida taqdim etilishi mumkin.
Ijro hujjati yo‘qolib qolsa nima bo‘ladi?
Ijro hujjatining asl nusxasi yo‘qolsa, qonunchilikda belgilangan tartibda berilgan dublikat ham undiruv uchun asos bo‘ladi.
Ijro hujjati MIBga topshirilgandan keyin nima bo‘ladi?
Agar hujjat qonundagi talablarga javob bersa va uni ijroga topshirish muddati o‘tmagan bo‘lsa, davlat ijrochisi hujjatni qabul qilib, 1 ish kuni ichida ijro ishi yuritishni qo‘zg‘atish haqida qaror chiqaradi.
Agar hujjatning ayrim turi uchun qonunchilikda qo‘shimcha hujjatlar taqdim etish talab qilinsa, ular ham ijro hujjati bilan birga berilishi kerak.
Eslatma: ijro hujjatining o‘zi to‘g‘ri rasmiylashtirilgan bo‘lsa ham, uni ijroga topshirish uchun belgilangan muddatni o‘tkazib yuborish hujjatning MIB tomonidan qabul qilinmasligiga olib kelishi mumkin.

• 59309 количество просмотров
Исполнительный документ — документ, являющийся предусмотренным законом основанием для принудительного исполнения решения суда или иного уполномоченного органа.
Само по себе вынесение судебного решения в пользу гражданина не во всех случаях означает автоматическое начало взыскания. Когда это предусмотрено законом, должен быть оформлен соответствующий исполнительный документ и предъявлен к исполнению.
Какие документы являются исполнительными?
К исполнительным документам относятся, в частности:
• исполнительные листы, выдаваемые судами на основании судебных актов;
• исполнительные листы, выдаваемые секретарем Ташкентского международного коммерческого суда на основании решений этого суда;
• исполнительные листы на принудительное исполнение решений третейских судов;
• исполнительные листы на принудительное исполнение медиативных соглашений;
• исполнительные листы судов Узбекистана на основании решений иностранных судов и арбитражей;
• удостоверения комиссий по трудовым спорам;
• постановления органов и должностных лиц по делам об административных правонарушениях;
• постановления прокуроров о выселении в административном порядке в предусмотренных законом случаях;
• акты иных органов, прямо признанные законом исполнительными документами.
Чем судебный приказ отличается от исполнительного листа?
Исполнительный лист — документ, выдаваемый судом для принудительного исполнения судебного акта.
Судебный приказ — судебный акт, который в предусмотренных законом случаях выносится судьей без судебного разбирательства и сам является исполнительным документом.
Поэтому отдельный исполнительный лист требуется не по каждому делу: если судебный приказ сам обладает силой исполнительного документа, он предъявляется к исполнению самостоятельно.
Какие сведения должны содержаться в документе?
Как правило, указываются:
• наименование суда или иного органа, выдавшего документ;
• номер дела;
• дата принятия подлежащего исполнению решения;
• сведения о взыскателе и должнике;
• резолютивная часть решения;
• дата вступления решения в законную силу;
• дата выдачи исполнительного документа;
• срок предъявления его к исполнению.
Для должника — физического лица указываются дата и место рождения, место работы и персональный идентификационный номер. При наличии также указывается персональный идентификационный номер взыскателя.
В отношении юридических лиц указываются соответствующие идентификационные номера налогоплательщика.
Может ли исполнительный документ быть электронным?
Да. Исполнительный лист и судебный приказ могут направляться через информационную систему в виде электронного документа, заверенного электронной цифровой подписью судьи.
Исполнительный лист по решению Ташкентского международного коммерческого суда, принятому на иностранном языке, выдается секретарем суда с переводом решения на государственный язык и также может быть представлен в электронной форме с электронной цифровой подписью секретаря.
Что делать при утрате оригинала?
Если оригинал исполнительного документа утрачен, основанием для взыскания может служить его дубликат, выданный в установленном законодательством порядке.
Что происходит после предъявления документа в БПИ?
Если документ отвечает установленным требованиям и срок его предъявления не истек, государственный исполнитель принимает его и в течение 1 рабочего дня выносит постановление о возбуждении исполнительного производства.
Если для конкретного вида исполнительного документа законодательством предусмотрены обязательные приложения, они должны быть представлены вместе с ним.
Обратите внимание: даже правильно оформленный исполнительный документ может быть не принят к производству, если пропущен установленный срок его предъявления.