• 84171 marta o'qildi
2021/2022 o‘quv yilidan boshlab, Universitetda professional kadrlarni tayyorlash jarayoniga bakalavriat va magistraturani o‘z ichiga oluvchi ikki bosqichli oliy ta’lim tizimi mavjud.
Universitet quyidagi sohalar uchun malakali kadrlarni tayyorlaydi:
• Ichki ishlar vazirligi va Milliy gvardiya uchun — jamoat xavfsizligini ta’minlash sohasining tegishincha jamoat tartibini saqlash, yo‘l harakati xavfsizligi va pasport tizimi talablarini amalga oshirish yo‘nalishlarida;
• Qurolli Kuchlar va boshqa huquqni muhofaza qiluvchi organlar uchun — harbiy diplomatiya, yurisprudentsiya va iqtisodiyot hamda muhandislik-texnik, tarbiyaviy-psixologik va qo‘mondonlik-taktik faoliyat sohasida;
• o‘z qo‘riqlash tuzilmalariga ega bo‘lgan davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari uchun — qo‘riqlash faoliyatini tashkil etish va amalga oshirish sohasining barcha yo‘nalishlarida.
Universitetda bakalavriat dasturi bo‘yicha o‘qitish jarayoni ta’limning kunduzgi va sirtqi shakllarida tashkil etilib, bitiruvchilarga oliy ta’limning birinchi bosqichini tamomlaganligini tasdiqlovchi diplom beriladi.
Universitetning sirtqi ta’lim shakli kamida uch yillik harbiy xizmat (xizmat) stajiga ega bo‘lgan Milliy gvardiyaning amaldagi harbiy xizmatchilari (xodimlari) uchun nazarda tutilib, unda o‘qish muddati oliy ma’lumotga ega bo‘lmagan shaxslar uchun 4 yilni, oliy ma’lumotga ega bo‘lgan shaxslar uchun to‘lov-kontrakt asosida 3 yilni tashkil etadi.
Universitetning yillik qabul kvotasi bakalavriatning kunduzgi ta’lim shakliga 300 nafargacha kursantlarni, sirtqi ta’lim shakliga 100 nafargacha tinglovchilarni tashkil etadi.
Ta’lim oluvchilarga o‘rnatilgan tartibda stipendiya (pul ta’minoti) to‘lanadi va moddiy ta’minot belgilanadi.
Jamoat xavfsizligi universitetida ta’lim yo‘nalishlari (mutaxassisliklari) ro‘yxati bilan havolada tanishing.

• 84170 количество просмотров
Начиная с 2021/2022 учебного года внедряется в процесс подготовки профессиональных кадров в Университете двухступенчатую систему высшего образования, включающую бакалавриат и магистратуру.
Университет готовит квалифицированные кадры по следующим направлениям
• Министерства внутренних дел и Национальной гвардии - в сфере обеспечения общественной безопасности по направлениям охраны общественного порядка, реализации требований безопасности дорожного движения и паспортной системы соответственно;
• Вооруженных Сил и других правоохранительных органов - в сфере военной дипломатии, юриспруденции, экономики, инженерно-технической, воспитательно-психологической и командно-тактической деятельности;
• государственных органов и органов хозяйственного управления, имеющих свои охранные структуры, - по всем направлениям организации и осуществления охранной деятельности.
Установлен учебный процесс по программе бакалавриата организуется в Университете по очной и заочной формам обучения, выпускникам выдается диплом, подтверждающий окончание первой ступени высшего образования.
Заочная форма обучения в Университете предусматривается для действующих военнослужащих (сотрудников) Национальной гвардии, имеющих стаж военной службы (службы) не менее 3-х лет, срок обучения по данной форме составляет 4 года для лиц без высшего образования, 3 года - на платно-контрактной основе для лиц с высшим образованием.
Ежегодная квота приема в бакалавриат Университета на очную форму обучения составляет до 300 курсантов, на заочную форму обучения - до 100 слушателей.
Выплата обучающимся стипендии (денежного довольствия) и определением материального обеспечения производится в установленном порядке.
Направления (специальности) образования в Университете общественной безопасности Республики Узбекистан по ссылке.