• 10693 marta o'qildi
Koronavirusga qarshi Pfizer vaktsinasining 12-15 yoshdagi bolalarda o‘tkazilgan klinik sinovlarining natijalari mazkur vaktsinaning yuqori darajada samaradorligi va xavfsizligini ko‘rsatdi.
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti tomonidan 12 yoshdan yuqori bolalarni va o‘smirlarni Pfizer vaktsinasi bilan emlash tavsiya etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Bosh davlat sanitariya vrachi va milliy texnik immunologik ekspert komissiyasining qaroriga asosan, yurtimizda ota-onalar va vasiylarining roziligi asosida, ixtiyoriy ravishda 12 yoshdan katta bolalarni Pfizer vaktsinasi bilan emlash imkoniyati mavjud.
Yurtimizda ham 12 yoshdan katta bolalar shifokor ko‘rigidan o‘tgach, koronavirusga qarshi Pfizer vaktsinasi bilan emlanishlari mumkin.
Eslatib o‘tamiz, shu yil 13-sentabrь kuni mamlakatimizga 1 200 000 dozasi Pfizer/BioNTech vaktsinasi olib kelingan. Ayni kungacha mamlakatimizda jami 19 969 345 doza vaktsinadan foydalanildi. Shu kungacha to‘liq emlangan fuqarolar 4 283 645 nafarni tashkil qilmoqda.

• 11015 количество просмотров
Сейчас в нашей стране детям старше 12 лет разрешено добровольно вакцинироваться вакциной Pfizer против COVID-19.
• Результаты клинических испытаний вакцины против коронавируса Pfizer у детей в возрасте 12–15 лет показали высокую эффективность и безопасность этой вакцины.
• Всемирная организация здравоохранения рекомендует вакцинировать детей и подростков старше 12 лет вакциной Pfizer.
По решению Главного государственного санитарного врача и Национальной технической иммунологической экспертной комиссии Республики Узбекистан с согласия родителей и опекунов дети старше 12 лет могут быть вакцинированы препаратом Pfizer в добровольном порядке.
В нашей стране дети старше 12 лет могут быть вакцинированы от коронавируса компанией Pfizer после медицинского осмотра.
Напомним, что 13 сентября текущего года в Узбекистан было доставлено 1 200 000 доз вакцины Pfizer/BioNTech. На сегодняшний день в стране было использовано в общей сложности 19 969 345 доз вакцины. Также полностью вакцинированы 4 283 645 человек.