• 17873 marta o'qildi
• Ijtimoiy-iqtisodiy sohalarda xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlarni ta’minlash maqsadida quyidagi tadbirlar amalga oshiriladi:
1. davlat organlari va tashkilotlarida xotin-qizlarning iqtisodiy va moliyaviy imkoniyatlarini kengaytirishga qaratilgan tarmoq gender strategiyalari va harakatlar dasturlari ishlab chiqilishini qo‘llab-quvvatlash;
2. mamlakatda ayollar tadbirkorligini rivojlantirish, xotin-qizlarning kredit olishga, er va mulkka egalik qilishga bo‘lgan imkoniyatlarini kengaytirish;
3. iqtisodiyot va pul-kredit siyosatining turli yo‘nalishlarida, shuningdek baliqchilik, o‘rmon, qishloq, fermer va dehqon xo‘jaliklarining rahbarlik lavozimlarida ishlaydigan xotin-qizlar sonini oshirish;
4. xotin-qizlar masalalari bo‘yicha nodavlat notijorat tashkilotlari salohiyatini kuchaytirish, gender siyosatini amalga oshirishda ular ishtirokini qo‘llab-quvvatlash;
5. qishloq joylarida xotin-qizlar uchun munosib ish o‘rinlarini yaratish, bir turdagi mehnat uchun xotin-qizlar va erkaklarning mehnatiga teng haq to‘lash, ishsiz xotin-qizlarni o‘zini o‘zi band qilish orqali bandligini ta’minlash yuzasidan zarur choralar ko‘rish;
6. kambag‘al va ijtimoiy himoyaga muhtoj hamda ishga joylashtirilmagan xotin-qizlarni, ayniqsa, chegara (yoki anklav), chekka va borish qiyin bo‘lgan olis (tog‘li, cho‘lli) hududlardagi xotin-qizlarni hisobga olish, ularning bandligini ta’minlash va ularni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha chora-tadbirlar ko‘lamini kengaytirish;
7. o‘rta va o‘rta maxsus ma’lumotga ega xotin-qizlar va erkaklar uchun mehnat bozorida munosib ish o‘rinlarining hamda kafolatlangan mehnat sharoitlarining yaratilishini qo‘llab-quvvatlash;
8. o‘zini o‘zi band qilgan xotin-qizlar va erkaklarni qo‘llab-quvvatlash, bunday shaxslar tomonidan ko‘rsatilayotgan xizmat turlarini kengaytirish, aholining o‘zini o‘zi band qilishga bo‘lgan qiziqishini rag‘batlantirish;
9. xotin-qizlar uchun mehnat faoliyatini, jamiyat hayotidagi ishtirokini oilaviy majburiyatlar bilan birga olib borish, shu jumladan mehnat qilish imkoniyatini beradigan, bolalarni parvarishlash muassasalari tarmog‘ini tashkil etish va kengaytirish orqali sharoitlar yaratish;
10. odam savdosi va majburiy mehnatga qarshi kurashish borasida strategik maqsadlarga asoslangan milliy harakatlar dasturlarining ishlab chiqilishini qo‘llab-quvvatlash;
11. gender jihatlarni hisobga olgan holda mehnat migratsiyasi, odam savdosidan jabr ko‘rgan hamda jazoni ijro etish muassasalaridan qaytgan fuqarolarni ish bilan ta’minlash, ularning ijtimoiy reabilitatsiyasiga ko‘maklashish;
12. mehnat migrantlarining o‘z huquqlari to‘g‘risidagi xabardorlik darajasini oshirish, chet elda ishlayotgan fuqarolarning huquqlarini himoya qilish xizmatlarini tashkil qilish;
13. milliy va xorijiy mamlakatlarning maxsus vakolatli davlat organlari o‘rtasida o‘zaro aloqalarni yo‘lga qo‘yish orqali chet eldagi mehnat migrantlari va ularning oila a’zolariga yashash va mehnat qilish uchun munosib sharoitlarni yaratish, shu jumladan ularni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash;
14. jinslar bo‘yicha mehnat migratsiyasi va odam savdosi bo‘yicha idoralararo statistikaning shakllantirilishini qo‘llab-quvvatlash;
15. tashqi va ichki migratsiya, uning mamlakatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish masalalariga ta’sirini kompleks tahlil qilish, bu boradagi qonun hujjatlarini takomillashtirish;
16. gender jihatlarni hisobga olgan holda iqlim o‘zgarishi ta’sirining oldini olish bo‘yicha milliy strategiyalar va dasturlarning qabul qilinishini qo‘llab-quvvatlash;
17. qishloq xo‘jaligi sektorida band bo‘lgan xotin-qizlar va erkaklarning malakasini oshirish dasturlarini qo‘llab-quvvatlash, ekologik jihatdan xavfsiz zamonaviy texnika va texnologiyalardan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish.

• 18593 количество просмотров
В целях обеспечения равных прав и возможностей женщин и мужчин в социально-экономической сфере будут приняты следующие меры:
1. поддержание разработки отраслевых гендерных стратегий и программ действий, направленных на расширение экономических и финансовых возможностей женщин в государственных органах и организациях;
2. развитие женского предпринимательства в стране, расширение доступа женщин к кредитам, земле и имуществу;
3. увеличение количества женщин, работающих в различных сферах экономики и денежно-кредитной политики, а также на руководящих должностях в рыбном, лесном, сельском, фермерском и дехканском хозяйствах;
4. усиление потенциала негосударственных некоммерческих организаций по проблемам женщин, поддержка их участия в реализации гендерной политики;
5. принятие необходимых мер для создания достойных рабочих мест для женщин в сельской местности, равной оплаты труда женщин и мужчин за один и тот же вид труда, обеспечение занятости безработных женщин путем самозанятости;
6. учет бедных, уязвимых, неработающих женщин, особенно в отдаленных (горных, пустынных) районах с приграничными территориями (или анклавами), отдаленных и труднодоступных местностях, обеспечение их занятостью и социальной поддержки, расширяя сферу деятельности;
7. поддержка создания достойных рабочих мест и гарантированных условий труда на рынке труда для женщин и мужчин со средним и специальным образованием;
8. поддержка самозанятых женщин и мужчин, расширение спектра услуг, оказываемых такими лицами, стимулирование интереса населения к самозанятости;
9. создание условий для работы и участия женщин в жизни общества с выполнением семейных обязанностей, в том числе путем создания и расширения сети детских учреждений, позволяющих им работать;
10. поддержание разработки национальных планов действий на основе стратегических целей по борьбе с торговлей людьми и принудительным трудом;
11. трудоустройство граждан, пострадавших от трудовой миграции, торговли людьми и возвратившихся из мест лишения свободы, с учетом гендерных аспектов, содействие их социальной реабилитации;
12. повышение уровня информированности трудящихся-мигрантов о своих правах, организация служб по защите прав граждан, работающих за рубежом;
13. создание достойных условий жизни и труда для трудящихся-мигрантов и членов их семей за рубежом, в том числе их социальная поддержка, путем налаживания взаимодействия между специально уполномоченными государственными органами отечественных и зарубежных стран;
14. поддержка развития межведомственной статистики гендерной трудовой миграции и торговли людьми;
15. комплексный анализ внешней и внутренней миграции, ее влияние на вопросы социально-экономического развития страны, совершенствование законодательства в этой сфере;
16. поддержание принятия национальных стратегий и программ по предотвращению последствий изменения климата с учетом гендерных аспектов;
17. поддержание программы обучения женщин и мужчин, занятых в агропромышленном комплексе, расширяя доступ к экологически чистому современному оборудованию и технологиям.