• ixtisoslashtirilgan ta’lim tashkilotlarida;
Alohida ta’lim ehtiyojlari bo‘lgan bolalar uchun maktabgacha ta’lim tashkilotlari va maktablarda inklyuziv ta’lim tashkil etiladi.
Inklyuziv yoki boshlang‘ich tayanch korrektsion sinfga qabul qilish psixologik-tibbiy-pedagogik komissiya xulosasi hamda ota-ona yoki uning o‘rnini bosuvchi shaxsning roziligi asosida amalga oshiriladi.
Ta’lim tashkilotida bolaning harakatlanishi, o‘qishi va zarur maxsus vositalardan foydalanishi uchun sharoit yaratilishi kerak.
Professional va oliy ta’lim
Maxsus shart-sharoitlarga muhtoj shaxslar uchun professional ta’lim maxsus dasturlar va moslashtirilgan o‘quv sharoitlari asosida tashkil etiladi.
Oliy ta’lim tashkilotlarida nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun abiturientlarni qabul qilish umumiy soniga nisbatan 2 foiz miqdorida qo‘shimcha davlat granti kvotasi ajratiladi.
Qo‘shimcha kvotada quyidagilar ishtirok etadi:
• nogironligi bo‘lgan bolalar.
Ular belgilangan hujjatlarni taqdim etadi va kirish imtihonlarida ishtirok etadi.
Qo‘shimcha kvota bo‘yicha qabul
Abiturient qo‘shimcha kvota bo‘yicha o‘qishga qabul qilinmasa, to‘plagan bali bilan tegishli ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha umumiy tanlovda ham ishtirok etadi.
Ko‘zi ojizlar toifasi va nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun ajratilgan kvota doirasida davlat granti asosida o‘qiyotgan talabalarning o‘qishini mos yoki turdosh ta’lim yo‘nalishiga davlat granti asosida ko‘chirishga ruxsat etiladi.
Davolanayotgan bolalarning ta’limi
Statsionar davolash, profilaktika yoki reabilitatsiya muassasalarida uzoq muddat davolanayotgan nogironligi bo‘lgan bolalar uchun o‘quv mashg‘ulotlari mazkur muassasalarda tashkil etiladi.

• 28048 количество просмотров
Лица с инвалидностью имеют право получать образование и профессиональную подготовку на всех уровнях.
С учетом индивидуальных возможностей и потребностей обучение может быть организовано:
• индивидуально на дому;
• в дистанционной или иной адаптированной форме.
Дошкольное и общее среднее образование
Для детей с особыми образовательными потребностями в дошкольных организациях и школах организуется инклюзивное образование.
Прием в инклюзивный или начальный опорный коррекционный класс осуществляется на основании заключения психолого-медико-педагогической комиссии и с согласия родителей либо лиц, их заменяющих.
В образовательной организации должны быть созданы необходимые условия для передвижения, обучения и использования специальных средств.
Профессиональное и высшее образование
Для лиц, нуждающихся в специальных условиях, профессиональное образование организуется на основе адаптированных программ и специальных условий обучения.
В организациях высшего образования для лиц с инвалидностью выделяется дополнительная квота государственного гранта в размере 2 процентов от общего количества приема абитуриентов.
В дополнительной квоте участвуют:
Прием осуществляется по результатам вступительных испытаний при наличии установленных документов.
Абитуриенты, не принятые по дополнительной квоте, участвуют с набранными баллами в общем конкурсе по соответствующему направлению образования.
Студентам, обучающимся по государственному гранту в рамках квоты для незрячих и лиц с инвалидностью, разрешается перевод на соответствующие или родственные направления с сохранением государственного гранта.
Обучение детей в период лечения
Для детей с инвалидностью, проходящих длительное лечение в стационарных лечебных, профилактических или реабилитационных учреждениях, учебные занятия организуются непосредственно в этих учреждениях.