• 20927 marta o'qildi
O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarining harbiy xizmatni o‘tash tartibi Qonun hamda O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarining harbiy xizmatni o‘tash tartibi to‘g‘risidagi nizom bilan belgilanadi.
Harbiy xizmatda bo‘lish yoshining chegarasi:
• kontrakt bo‘yicha harbiy xizmatni o‘tayotgan oddiy askarlar (matroslar), serjantlar (starshinalar) va kichik ofitserlar uchun — 45 yosh;
• katta ofitserlar uchun — ellik yosh, polkovniklar (I rang kapitanlari) uchun — 55 yosh;
• general-mayor, general-leytenant va general-polkovnik harbiy unvonidagi ofitserlar uchun — 60 yosh etib belgilanadi.
Harbiy xizmatda bo‘lish yoshi chegarasiga etgan, ilmiy darajasi va ilmiy unvoni, shuningdek egallab turgan lavozimida yuksak kasbiy tayyorgarligi, katta amaliy ish tajribasi bo‘lgan, sog‘lig‘ining holatiga ko‘ra harbiy xizmatni o‘tashga yaroqli harbiy xizmatchilarning xizmat muddati harbiy xizmat nazarda tutilgan vazirliklar va idoralar rahbarlari yoki shunday vakolatlar berilgan boshqa mansabdor shaxslar tomonidan harbiy xizmatda bo‘lish yoshining chegarasidan 5 yilgacha bo‘lgan muddatga uzaytirilishi mumkin.

• 545 количество просмотров
Порядок прохождения гражданами Республики Узбекистан военной службы определяется Законом и Положением о порядке прохождения военной службы гражданами Республики Узбекистан.
• для рядовых (матросов), сержантов (старшин) и младших офицеров, проходящих военную службу по контракту — 45 лет;
• для старших офицеров — пятьдесят лет, полковников (капитанов I ранга) — 55 лет;
• для офицеров в воинском звании генерал-майор, генерал-лейтенант и генерал-полковник — 60 лет.
Военнослужащим, достигшим предельного возраста пребывания на военной службе, имеющим ученые степени и ученые звания, а также высокую профессиональную подготовку, значительный опыт практической работы в занимаемой должности, годным по состоянию здоровья для прохождения военной службы, руководителями министерств и ведомств, в которых предусмотрена военная служба, или другими должностными лицами, которым предоставлены указанные полномочия, срок службы может быть продлен до 5 лет сверх предельного возраста.