• 10606 marta o'qildi
Qarorga ko‘ra, yuqori barqarorlik reytingidagi tadbirkorlar uchun quyidagi rag‘batlantirish choralari joriy etiladi:
“AAA” toifadagi tadbirkorlar faoliyatida soliq tekshiruvlari o‘tkazilmaydi, (jinoiy ishlar doirasida o‘tkaziladigan tekshiruvlar bundan mustasno) shuningdek, ushbu toifadagi tadbirkorlarga QQS summasi o‘rnini qoplash (qaytarish) bir kunda tekshiruvlarsiz amalga oshiriladi;
• 4 va 5-toifadagi tumanlarda faoliyat yuritayotgan “AA” va undan yuqori toifadagi tadbirkorlarga bo‘lib-bo‘lib to‘lash sharti bilan sotilgan davlat aktivlari va qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan er uchastkalari bo‘yicha kamida 15 foiz miqdoridagi dastlabki to‘lov bir yo‘la amalga oshirilganda qolgan summaga Markaziy bankning asosiy stavkasi miqdorida yillik foizlar hisoblanmaydi hamda bo‘lib-bo‘lib to‘lash muddati 5 yilgacha uzaytiriladi;
“A” va undan yuqori toifadagi tadbirkorlik sub’ektlariga:
• soliqlar bo‘yicha (QQS bundan mustasno) mavjud ortiqcha to‘lov summasini qaytarish 3 kunda amalga oshiriladi;
• tovarlarni import qilishda va tovarlarni (xizmatlarni) realizatsiya qilishda to‘lanadigan QQS summalarini o‘zaro hisobga olish tartibi tatbiq etiladi.

• 11111 количество просмотров
Согласно Постановлению, будут внедрены следующие меры поощрения субъектов предпринимательства с высоким рейтингом устойчивости:
• в деятельности субъектов предпринимательства категории «ААА» не проводятся налоговые проверки (за исключением проверок, проводимых в рамках уголовных дел), а также возмещение (возврат) сумм НДС данной категории субъектов предпринимательства осуществляется в однодневный срок без проведения проверок;
• при единовременном осуществлении первоначального платежа в размере не менее 15 процентов по государственным активам и земельным участкам несельскохозяйственного назначения, реализованным с условием оплаты в рассрочку субъектам предпринимательства категории «АА» и выше, осуществляющим деятельность в районах, отнесенных к категориям 4 и 5, годовые проценты по основной ставке Центрального банка на остаток суммы не начисляются, а также срок рассрочки продлевается до 5 лет;
для субъектов предпринимательства категории «А» и выше:
• возврат излишне уплаченных сумм по налогам (за исключением НДС) осуществляется в трехдневный срок;
• применяется порядок взаимного учета сумм НДС, уплачиваемых при импорте товаров и реализации товаров (услуг).
С 1 апреля 2024 года субсидии, льготы и преференции применяются к субъектам предпринимательства в зависимости от уровня их рейтинга.