• 8133 marta o'qildi
Prezident tomonidan imzolangan Qonun (O‘RQ-921-son, 15.03.2024-y.) bilan ayrim kodekslarga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi
Jinoyat kodeksiga kiritilgan o‘zgartirishga ko‘ra:
Uchuvchisiz uchadigan apparatlarni, ularning butlovchi va ehtiyot qismlarini qonunga xilof ravishda olib kirish, o‘tkazish, olish, saqlash yoki ulardan foydalanish, shunday harakatlar uchun ma’muriy jazo qo‘llanilganidan keyin sodir etilgan bo‘lsa, quyidagicha jazolanadi:
• BHMning 25 baravaridan 50 baravarigacha (8 mln 500 ming so‘mdan 17 mln so‘mgacha) miqdorda jarima;
• 3 yilgacha axloq tuzatish ishlari;
• 3 yilgacha ozodlikni cheklash;
• 3 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish.
Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga quyidagi qo‘shimchalar kiritildi:
Uchuvchisiz uchadigan apparatlarni, ularning butlovchi va ehtiyot qismlarini qonunga xilof ravishda olib kirish, o‘tkazish, olish, saqlash yoki ulardan foydalanish, uchuvchisiz uchadigan apparatlarni, ularning butlovchi va ehtiyot qismlarini musodara qilib, BHMning 10 baravaridan 20 baravarigacha (3 mln 400 ming so‘mdan 6 mln 800 ming so‘mgacha) miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
Mazkur harakatlarni sodir etgan shaxs, agar u uchuvchisiz uchadigan apparatlarni, ularning butlovchi va ehtiyot qismlarini o‘z ixtiyori bilan topshirsa, ma’muriy javobgarlikdan ozod qilinadi.
Ilgari bu norma mavjud emas edi.
Bunda, uchuvchisiz uchadigan apparatlarni qonunga xilof ravishda olib kirish, o‘tkazish, olish, saqlash yoki ulardan foydalanish uchun avval ma’muriy keyin jinoyat javobgarlik belgilandi.

• 8132 количество просмотров
Законом, подписанным Президентом (ЗРУ №921 от 15.03.2024 года), внесены изменения и дополнения в ряд кодексов
Согласно внесенным изменениям в Уголовный кодекс:
Незаконный ввоз, сбыт, приобретение, хранение или использование беспилотных летательных аппаратов, комплектующих и запасных частей к ним, совершенные после применения административного взыскания за такие же действия, влечет за собой применение одного из следующих наказаний:
• штраф от 25 до 50 БРВ (от 8 млн 500 тысяч сумов до 17 млн сумов);
• исправительные работы до 3 лет;
• ограничение свободы до 3 лет;
• лишение свободы до 3 лет.
В Кодекс об административной ответственности были внесены следующие дополнения:
Незаконный ввоз, сбыт, приобретение, хранение или использование беспилотных летательных аппаратов, комплектующих и запасных частей к ним, влечет наложение штрафа от 10 до 20 БРВ (от 3 млн 400 тысяч сумов до 6 млн 800 тысяч сумов) с конфискацией беспилотных летательных аппаратов, комплектующих и запасных частей к ним.
Лицо, совершившее данные действия, освобождается от административной ответственности, если оно добровольно сдало беспилотные летательные аппараты, комплектующие и запасные части к ним.
Ранее данной нормы не существовало.
При этом за незаконный ввоз, передачу, приобретение, хранение или использование беспилотных летательных аппаратов устанавливается сначала административная, а затем уголовная ответственность.