• 3640 marta o'qildi
Hukumat qarori (467-son, 26.07.2025-y.) bilan “Er qa’rini geologik jihatdan o‘rganish bo‘yicha ishlarni davlat hisobiga olish tartibi to‘g‘risida”gi nizom tasdiqlandi.
• Er qa’rini davlat tomonidan geologik jihatdan o‘rganish ishlari tizim tashkilotlarining tegishli ma’lumotlarni Er qa’ridan foydalanish markaziga “Geomonitoring” axborot tizimi orqali buyurtma asosida tegishli ma’lumotlarni kiritish orqali davlat hisobiga olinadi.
• Er qa’ridan foydalanish markazi buyurtma kelib tushgan kundan boshlab 5 ish kunida buyurtmani va unga ilova qilingan ma’lumotlar taqdim etilganligini tekshiradi.
• Hujjatlar to‘liq taqdim etilgan taqdirda, buyurtmani “Geomonitoring” axborot tizimida tegishli tartib raqam bilan hisobga oladi va tizim tashkilotlarini xabardor qiladi.
• Er qa’ridan foydalanuvchilar er qa’rini geologik jihatdan o‘rganish ishlarini davlat hisobiga olingani to‘g‘risidagi xabar olingan kundan boshlab er qa’rini geologik jihatdan o‘rganish ishlarini amalga oshirishga asos bo‘ladi.
• Nizom yuridik va jismoniy shaxslar tomonidan O‘zbekiston hududida amalga oshirilayotgan er qa’ri uchastkalarini geologik jihatdan o‘rganish ishlari bilan bog‘liq jarayonlarni davlat hisobiga olish tartibini belgilaydi.

• 3638 количество просмотров
Постановлением Правительства №467 от 26.07.2025 года утвержден Порядок постановки на государственный учет работ по геологическому изучению недр.
• Геологическое изучение недр, осуществляемое за счет государства, подлежит постановке на учет путем внесения соответствующих данных организациями системы в Центр по использованию недр через информационную систему «Геомониторинг» на основании заявки.
• Центр по использованию недр в течение 5 рабочих дней с момента поступления заявки проверяет наличие заявки и прилагаемых данных.
• При условии полной подачи документов, заявка регистрируется в информационной системе «Геомониторинг» под соответствующим порядковым номером, и организации системы уведомляются об этом.
• С момента получения уведомления о постановке на государственный учет работ по геологическому изучению недр, пользователи недр получают основание для начала выполнения таких работ.
• Положение определяет порядок постановки на государственный учет процессов, связанных с геологическим изучением участков недр, осуществляемых юридическими и физическими лицами на территории Республики Узбекистан.