• 3722 marta o'qildi
Hukumat qarori (468-son, 28.07.2025-y.) bilan “In-vitro” sharoitida ko‘paytirilgan payvandtagli meva va tok ko‘chatlarini xarid qilish xarajatlarining bir qismini qoplash tartibi to‘g‘risida”gi nizom tasdiqlandi.
Nizom tadbirkorlarga muvofiqlik sertifikati mavjud bo‘lgan “in-vitro” sharoitida ko‘paytirilgan payvandtagli meva va tok ko‘chatlarini xarid qilish xarajatlarining bir qismini qoplash uchun subsidiya ajratish tartibini belgilaydi.
Subsidiyalar quyidagi miqdorlarda ajratiladi:
• yangi intensiv bog‘ barpo etgan talabgorga hamda dala chetlari, kanallar, sug‘orish va kollektor-drenaj tarmoqlari atrofidagi maydonlarga ekilgan muvofiqlik sertifikati mavjud bo‘lgan “in-vitro” sharotida ko‘paytirilgan payvandtagli meva ko‘chatlarini xarid qilish xarajatlarining 50 foizi, biroq har bir meva ko‘chatiga 25 ming so‘mdan oshmagan miqdorda;
• muvofiqlik sertifikati mavjud bo‘lgan uzumning danaksiz va yangi nav ko‘chatlariga 7,5 ming so‘mdan, mahalliy tok ko‘chatlariga 2 ming so‘mdan oshmagan miqdorda.
Talabgor subsidiyani olish uchun “Agrosubsidiya” axborot tizimi orqali quyidagilarni ilova qilgan holda ariza bilan murojaat qiladi:
• sog‘lom, viruslardan holi bo‘lgan "in-vitro" laboratoriyasida ko‘paytirilgan payvandtagli ko‘chatlarning muvofiqlik sertifikati nusxasi;
• talabgor bilan “in-vitro” sharoitida ko‘chat etishtiruvchi ko‘chatchilik xo‘jaligi o‘rtasida tuzilgan oldi-sotdi shartnomasi nusxasi;
• ko‘chatlar sotib olingani bo‘yicha hisob-faktura, “in-vitro” sharoitida ko‘chat etishtiruvchi ko‘chatchilik xo‘jaligining tavsiyasi va muvofiqlik sertifikati bo‘yicha 3 yillik kafolat xati.
• Ishchi guruh hujjatlarni 3 ish kunida joyiga chiqqan holda o‘rganadi va subsidiya ajratish maqsadga muvofiqligi yoki rad etish to‘g‘risidagi xulosani tasdiqlaydi.

Постановлением Правительства №468 от 28.07.2025 года утвержден Порядок частичной компенсации расходов на приобретение привитых саженцев плодовых деревьев и винограда, размноженных в условиях in-vitro.
Данный порядок определяет механизм предоставления субсидий предпринимателям на частичную компенсацию расходов на покупку сертифицированных привитых саженцев плодовых деревьев и винограда, выращенных в условиях in-vitro.
Субсидии предоставляются в следующих размерах:
• 50% от расходов на приобретение сертифицированных привитых саженцев плодовых деревьев, выращенных в условиях in-vitro, которые высажены в новых интенсивных садах или вдоль полей, каналов, оросительных и коллекторно-дренажных сетей, но не более 25 000 сумов за каждый саженец;
• не более 7 500 сумов за каждый сертифицированный саженец бессемянного или нового сорта винограда;
• не более 2 000 сумов за каждый саженец местного винограда.
Для получения субсидии заявитель подает заявление через информационную систему “Agrosubsidiya” с приложением следующих документов:
1. Копия сертификата соответствия на здоровые, свободные от вирусов привитые саженцы, размноженные в лаборатории in-vitro;
2. Копия договора купли-продажи, заключённого между заявителем и питомником, выращивающим саженцы в условиях in-vitro;
3. Счёт-фактура, подтверждающая покупку саженцев, рекомендация от питомника и гарантийное письмо по сертификату соответствия сроком на 3 года.
Рабочая группа в течение 3 рабочих дней выезжает на место, изучает представленные документы и утверждает заключение о целесообразности предоставления субсидии или об отказе в её выдаче.