• 8982 marta o'qildi
♦ “Barkamol avlod” respublika bolalar maktabi hamda Respublika o‘quvchi-yoshlar markazi negizida Respublika “Kelajak” markazi;
♦ Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahri, tuman (shahar) “Barkamol avlod” bolalar maktablari negizida Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahri, shuningdek, tuman (shahar) “Kelajak” markazlari;
♦ Buxoro, Namangan, Samarqand va Xorazm viloyatlari “Kelajak” markazlari huzurida bolalar sayyohlik bazalari.
“Kelajak” markazlarining umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlarida vertikal tizimini joriy etish maqsadida o‘quvchilar tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha maktab maslahatchisi lavozimi joriy etiladi.
Maktab maslahatchisi lavozim maoshi umumiy o‘rta ta’lim tashkiloti direktori o‘rinbosari lavozim maoshiga tenglashtiriladi.
2026-yil 1 sentyabrdan menejerlik sertifikatiga ega maktab maslahatchilariga lavozim maoshiga tegishlicha har oylik 30 foiz miqdorida qo‘shimcha ustamalar to‘lanadi.

• 9970 количество просмотров
Принято постановление Президента Республики Узбекистан №ПҚ–277 от 08.09.2025 года «О мерах по выведению системы внешкольного образования на новый этап развития».
Согласно постановлению, будут созданы следующие учреждения:
• Республиканский центр «Келажак» — на базе Республиканской детской школы «Баркамол авлод» и Республиканского центра учащейся молодежи;
• Центры «Келажак» в Республике Каракалпакстан, областях, городе Ташкент, а также в районах (городах) — на базе соответствующих детских школ «Баркамол авлод»;
• Детские туристические базы — при центрах «Келажак» в Бухарской, Наманганской, Самаркандской и Хорезмской областях.
В целях внедрения вертикальной системы в общеобразовательных учреждениях на базе центров «Келажак» вводится должность школьного советника, который будет поддерживать инициативы учащихся.
Размер заработной платы школьного советника будет приравнен к зарплате заместителя директора общеобразовательного учреждения.
С 1 сентября 2026 года школьным советникам, имеющим сертификат менеджера, будет выплачиваться ежемесячная надбавка в размере 30% к должностному окладу.