• 3898 marta o'qildi
Loyihaning maqsadi fuqarolarga ma’muriy va fuqarolik ishlari bo‘yicha birinchi instantsiya sudida professional advokatlik yordami orqali bepul va malakali huquqiy himoya ko‘rsatishdan iborat.
Vaucherdan foydalanish huquqiga ayollar, yoshlar hamda bolalar ega bo‘ladi.
Advokat tomonidan sud jarayonlarida ayollar, yoshlar hamda bolalarning qo‘yidagi holatlarda huquqlari himoya qilinadi, agar ular:
• fuqarolik ishlari bo‘yicha da’vogarlar yoki javobgarlar;
• ma’muriy ishlar bo‘yicha arizachilar.
“Huquqiy yordam vaucheri” asosida advokat tomonidan sud jarayonida himoya qilish O‘zbekiston Respublikasining “Davlat hisobidan yuridik yordam ko‘rsatish to‘g‘risida”gi Qonuni 9-moddasi hamda Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 21 noyabrdagi 774-son qarori bilan tasdiqlangan “Davlat hisobidan yuridik yordam ko‘rsatadigan advokatlarni jalb etish va ularga haq to‘lash tartibi to‘g‘risidagi Nizom”ning 3-bandida ko‘rsatib o‘tilgan jismoniy shaxslarga nisbatan qo‘llanilmaydi.

• 3896 количество просмотров
Цель проекта — предоставление гражданам бесплатной и квалифицированной правовой защиты по административным и гражданским делам в судах первой инстанции посредством профессиональной адвокатской помощи.
Правом использования ваучера обладают женщины, молодёжь и дети.
Адвокат в судебных процессах защищает права женщин, молодёжи и детей в следующих случаях, если они:
• являются истцами или ответчиками по гражданским делам;
• являются заявителями по административным делам.
Защита в суде адвокатом на основании «ваучера правовой помощи» не распространяется на физических лиц в случаях, указанных в статье 9 Закона Республики Узбекистан «О предоставлении юридической помощи за счёт государства», а также в пункте 3 Положения «О привлечении адвокатов, оказывающих юридическую помощь за счёт государства, и порядке оплаты их труда», утверждённого постановлением Кабинета Министров от 21 ноября 2024 года № 774.