• 1534 marta o'qildi
“Davlat ishtirokidagi korxonalar va tijorat banklari faoliyatining samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ–74-son, 25.02.2026-y.) qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, quyidagilar ushbu qarorning asosiy maqsadlari etib belgilandi, jumladan:
♦ davlat ishtirokidagi korxonalar va tijorat banklarida (jamiyatlar) korporativ boshqaruv madaniyatini rivojlantirish, uning zamonaviy usullarini qo‘llash, jamiyatlar kuzatuv kengashi tarkibidagi mustaqil a’zolar ulushini 50 foizga etkazish;
♦ 2026-yil yakuniga qadar “O‘zbekiston Respublikasi milliy investitsiya jamg‘armasi” AJ (Jamg‘arma) ustav kapitalidagi 30 foizgacha aktsiyalar paketining xalqaro va mahalliy fond bozorlarida birlamchi ommaviy taklifini (IPO) o‘tkazish.
Jamg‘armaning ulushi bor bo‘lgan jamiyatlar bo‘yicha:
► hisoblanadigan dividendlarni jamiyatlar ixtiyorida qoldirishni nazarda tutuvchi normativ-huquqiy hujjatlarni qabul qilish taqiqlanadi;
► iqtisodiyotdagi o‘rni va ulushi, moliyaviy natijalari, biznes-reja ko‘rsatkichlari bajarilishi va boshqa muhim axborotlarni o‘z ichiga oluvchi ma’lumotlar Jamg‘arma bilan kelishilgandan so‘ng Davlat aktivlarini boshqarish agentligiga taqdim etiladi.

• 1812 количество просмотров
Принято постановление Президента «О мерах по повышению эффективности деятельности предприятий с государственным участием и коммерческих банков» (№ ПП–74 от 25.02.2026 г.).
♦ развитие культуры корпоративного управления в предприятиях с государственным участием и коммерческих банках (обществах), внедрение современных методов управления, а также доведение доли независимых членов в составе наблюдательных советов обществ до 50 процентов;
♦ проведение до конца 2026 года первичного публичного размещения (IPO) до 30 процентов пакета акций в уставном капитале АО «Национальный инвестиционный фонд Республики Узбекистан» (Фонд) на международных и местных фондовых рынках.
По обществам, в которых Фонд имеет долю участия:
► запрещается принятие нормативно-правовых актов, предусматривающих оставление начисляемых дивидендов в распоряжении самих обществ;
► информация, включающая данные о роли и доле в экономике, финансовых результатах, выполнении показателей бизнес-планов и другие важные сведения, после согласования с Фондом представляется в Агентство по управлению государственными активами.