• 1444 marta o'qildi
Kecha, 27-mart kuni Nьyu-York shahrida O‘zbekiston va Lesoto o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatish to‘g‘risida Qo‘shma kommyunike imzolandi.
Ikki mamlakat hukumatlari nomidan hujjatni O‘zbekistonning BMTdagi doimiy vakili Ulug‘bek Lapasov va Lesotoning BMTdagi missiyasi rahbari Matete Nena imzoladi.
Suhbat chog‘ida tomonlar xalqaro tashkilotlar, jumladan, BMT va uning ixtisoslashgan muassasalari doirasidagi yaqin hamkorlikni mustahkamlash muhimligini qayd etdilar.
Lesoto - Janubiy Afrikadagi anklav davlat bo‘lib, butunlay Janubiy Afrika Respublikasi hududi bilan o‘ralgan. Shuningdek, u butun hududi dengiz sathidan 1400 m dan baland bo‘lgan dunyodagi yagona davlatdir. Lesoto Qirolligi O‘zbekiston bilan diplomatik munosabatlar o‘rnatgan 166-qirollik bo‘ldi.

• 1553 количество просмотров
Южноафриканское государство стало 166-й страной, с которой Узбекистан наладил официальные межгосударственные контакты.
27 марта в городе Нью-Йорке было подписано Совместное коммюнике об установлении дипломатических отношений между Узбекистаном и Лесото.
От имени правительств двух стран документ подписали постоянный представитель Узбекистана при ООН Улугбек Лапасов и глава миссии Лесото при ООН Матете Нена.
В ходе состоявшейся беседы стороны отметили важность укрепления тесного взаимодействия в рамках международных организаций, включая ООН и её специализированные учреждения.
Лесото – государство-анклав в Южной Африке, полностью окружённое территорией Южно-Африканской Республики. Также это единственная в мире страна, вся территория которой находится выше 1400 м над уровнем моря. Королевство Лесото стало 166-м по счёту, с которым Узбекистан установил дипломатические отношения.