• 1868 marta o'qildi
Adliya vazirligi “Bino va inshootlarning yong‘in xavfsizligi” shaharsozlik normalari va qoidalariga (ShNQ) o‘zgartirishlarni hisobga oldi (hisob raqami 391, 2026-yil 27-mart).
Unga ko‘ra, balandligidan kelib chiqib binolarni pardozlashda, yonuvchanlik darajasi yuqori bo‘lgan qurilish materiallaridan foydalanish bo‘yicha ayrim cheklovlar belgilandi.
Qurilish materiallari yonuvchanlik darajasiga qarab 4 ta turga bo‘linadi.
✅ 28 metrgacha bo‘lgan binolarning fasad qismida faqat yonuvchanlik darajasi past (2–4) materiallardan foydalanishga yo‘l qo‘yiladi.
⛔️ 28 metrdan baland binolarda, balandligidan qat’iy nazar ta’lim va tibbiyot tashkilotlarida yonuvchan materiallardan foydalanish taqiqlanadi.
▶️ Binolarning evakuatsiya yo‘llari (zinapoya, yo‘laklar, hollar, chiqish yo‘laklari) hamda erto‘la va yarim erto‘lalarda devor va shiftlarni bezashda yonuvchan materiallardan foydalanish cheklanadi.
Ushbu talablar yong‘in kelib chiqishi va tez tarqalishi xavfini kamaytirish hamda favqulodda vaziyatlarda fuqarolarning xavfsiz evakuatsiyasini ta’minlashga qaratilgan.

• 1869 количество просмотров
Министерством юстиции учтены изменения в градостроительные нормы и правила «Пожарная безопасность зданий и сооружений» (учётный номер 391, 27 марта 2026 года).
Согласно им, в зависимости от высоты зданий установлены отдельные ограничения на использование строительных материалов с высокой степенью горючести при отделке зданий.
Строительные материалы по степени горючести подразделяются на 4 вида.
✅ На фасадной части зданий высотой до 28 метров допускается использование только материалов с низкой степенью горючести (2–4).
⛔️ В зданиях высотой более 28 метров, а также в образовательных и медицинских организациях независимо от их высоты, использование горючих материалов запрещается.
▶️ Ограничивается использование горючих материалов при отделке стен и потолков на путях эвакуации зданий (лестницы, коридоры, холлы, выходные проходы), а также в подвалах и полуподвалах.
Данные требования направлены на снижение риска возникновения и быстрого распространения пожара, а также на обеспечение безопасной эвакуации граждан в чрезвычайных ситуациях.