• 1088 marta o'qildi
“Aholini asosiy turdagi oziq-ovqat mahsulotlari bilan ta’minlashni qo‘llab-quvvatlashning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ–130-son, 07.04.2026-y.) qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, go‘sht mahsulotlari narxlari barqarorligini ta’minlashga qaratilgan quyidagi yo‘nalishlarda O‘zbekiston Respublikasi respublika byudjetidan vaqtinchalik subsidiyalar ajratilishi belgilandi:
► 2026-yil 1 apreldan 2026-yil 1-avgustga qadar tadbirkorlarga mol va qo‘y go‘shtini import qilishda, ularni havo transportida tashish xarajatlarining 50 foizi, biroq har bir kilogramm go‘sht uchun 0,8 AQSh dollaridan oshmagan miqdorda;
► 2026-yil 1 apreldan 2026-yil 31 dekabrga qadar xorijiy davlatlardan havo transporti orqali import qilingan nasldor qoramol qiymatining 10 foizi, biroq har bir bosh qoramol uchun 4 mln so‘mdan oshmagan miqdorda.

• 1086 количество просмотров
Принято постановление Президента «О дополнительных мерах по поддержке обеспечения населения основными видами продовольственных товаров» (№ ПП–130 от 07.04.2026).
Согласно постановлению, из республиканского бюджета Республики Узбекистан будут выделяться временные субсидии по следующим направлениям, направленным на обеспечение стабильности цен на мясную продукцию:
► с 1 апреля 2026 года по 1 августа 2026 года предпринимателям при импорте говядины и баранины будет компенсироваться 50 процентов расходов на их перевозку воздушным транспортом, но не более 0,8 доллара США за каждый килограмм мяса;
► с 1 апреля 2026 года по 31 декабря 2026 года будет компенсироваться 10 процентов стоимости племенного крупного рогатого скота, импортированного из иностранных государств воздушным транспортом, но не более 4 млн сумов за каждую голову скота.
Согласно данному постановлению, финансирование субсидий будет осуществляться Агентством платежей в аграрной сфере.