• 2027 marta o'qildi
Adliya vazirligi tomonidan ishlab chiqilgan Yangi tahrirdagi “Mas’uliyati cheklangan jamiyatlar to‘g‘risida”gi Qonun (O‘RQ–1137-son, 21.04.2026-yil) Davlat rahbari tomonidan imzolandi.
Qayd etish kerakki, ushbu Qonun bilan mas’uliyati cheklangan jamiyatlar faoliyatiga zamonaviy korporativ boshqaruv tizimi joriy etilmoqda, sohadagi huquqiy bo‘shliqlar bartaraf etilmoqda hamda jamiyat ishtirokchilarining huquqiy kafolatlari yanada kuchaytirilmoqda.
✅ Ushbu Qonun jami 71 ta moddadan iborat bo‘lib, rasmiy e’lon qilingan kundan e’tiboran 3 oy o‘tgach kuchga kirishi belgilanmoqda.
Qonun loyihasini ishlab chiqishda, xorijiy va mahalliy darajadagi ekspertlarning fikrlari hamda jamoatchilikning takliflari, shuningdek, ilg‘or xorijiy davlatlar tajribasi inobatga olingan.
☑️ Qonunda bir qator yangiliklar nazarda tutilgan. Jumladan:
► 1) Jamiyat kuzatuv kengashining vakolatlari hamda kengashi a’zolarini saylash tartibi belgilanmoqda. Bu orqali, kelgusida kelib chiqishi mumkin bo‘lgan nizoli holatlarni oldini olish ko‘zlangan.
► 2) Jamiyat kuzatuv kengashining qarorlari sirtdan ovoz berish yo‘li bilan (so‘rov yo‘li bilan) qabul qilish tartibi aniq belgilanmoqda.
► 3) Qonunning yana bir muhim yangiliklardan biri, bu xalqaro korporativ boshqaruv amaliyotida mavjud bo‘lgan jamiyatning kuzatuv kengashi a’zolarining, yakkaboshchilik asosidagi ijro etuvchi va kollegial ijro etuvchi organlarining fidutsiar majburiyatlari belgilanganligi hisoblanadi.
► 4) Qonun bilan jamiyat nafaqat litsenziya, balki boshqa ruxsat etuvchi hujjatlar va xabardor qilish tartibida faoliyat turlari bilan shug‘ullanishi mumkinligi belgilanmoqda. Bu esa, ular tomonidan amalga oshiriladigan faoliyat turlari sonini oshiradi.
► 5) Amaldagi qonunchilikda mavjud bo‘lmagan jamiyatlarning filiali va vakolatxonalarini, shu’ba va qaram xo‘jaliklarini ochish tartiblari alohida modda sifatida belgilanmoqda.
Jamiyatning minoritar ishtirokchilari qo‘mitasi tashkil etilishiga oid qoidalar taklif etilmoqda
✅ Bundan tashqari, Qonunda quyidagi yangiliklar nazarda tutilgan. Jumladan:
► 6) O‘z hissasini to‘la qo‘shmagan ishtirokchilar, agar ushbu harakatlar jamiyatning faoliyat ko‘rsatishiga imkon bermayotgan yoki uni jiddiy tarzda qiyinlashtirishiga olib kelsa, jamiyatning ijro etuvchi organining arizasi asosida sud tartibida ishtirokchilar safidan chiqarilishi mumkinligi belgilanmoqda.
► 7) Jamiyat ishtirokchilarining ulushlari bilan bog‘liq nizolar sud tomonidan ko‘rib chiqilayotganda jamiyat ustav fondiga o‘zgartirishlar kiritish cheklanishi mumkinligi belgilanmoqda.
► 8) Jamiyatning ixtiyoriga ko‘ra, jamiyat ishtirokchilari ustav fondining (ustav kapitalining) hisobi shartnoma asosida Qimmatli qog‘ozlar markaziy depozitariysi tomonidan yuritilishi mumkinligi nazarda tutilmoqda. Bu qoidalar, albatta, Jamiyat va uning boshqa ishtirokchilarining huquqlarini kafolatlaydi.
► 9) Jamiyatning minoritar ishtirokchilari qo‘mitasi tashkil etilishiga oid qoidalar taklif etilmoqda.
► 10) Jamiyatning auditorlik tekshiruvidan o‘tkazishga oid qoidalar takomillashtirilmoqda.
► 11) Jamiyatning affillangan shaxslari hamda affillangan shaxslari bilan bitimlar tuzishga oid qoidalar alohida bob sifatida belgilanmoqda.
Qonun jamiyat ishtirokchilari huquqlari va qonuniy manfaatlarining kafolatlarini yanada mustahkamlashga, ulushlarning aldov va (yoki) firibgarlik yo‘li bilan o‘zlashtirilishiga yo‘l qo‘ymasligini ta’minlashga huquqiy asos bo‘lib xizmat qiladi.
Shuningdek, Qonun jamiyat mulkining himoya qilinishiga va ishtirokchilar huquqlarining to‘laqonli ta’minlanishiga, mulkdorlar sinfining yanada o‘sishi va rivojlanishiga, mamlakatimizning investitsiyaviy muhitini yanada yaxshilashga hamda xorijiy investorlarni mamlakatimizga faol kirib kelishiga zamin yaratadi.

• 2528 количество просмотров
Принят Закон Республики Узбекистан «Об обществах с ограниченной ответственностью» в новой редакции. Данный Закон (№ ЗРУ–1137 от 21.04.2026), разработанный Министерством юстиции, подписан Главой государства.
Следует отметить, что данным Законом внедряется современная система корпоративного управления деятельностью обществ с ограниченной ответственностью, устраняются существующие правовые пробелы в данной сфере, а также значительно усиливаются правовые гарантии участников общества.
✅ Закон состоит из 71 статьи и вступает в силу по истечении 3 месяцев со дня его официального опубликования.
При разработке законопроекта были учтены мнения международных и отечественных экспертов, предложения общественности, а также передовой зарубежный опыт.
☑️ Законом предусмотрен ряд нововведений, в частности:
► 1) Определяются полномочия наблюдательного совета общества, а также порядок избрания его членов, что направлено на предотвращение возможных споров в будущем.
► 2) Устанавливается порядок принятия решений наблюдательным советом заочным голосованием (путём опроса).
► 3) Одним из важных нововведений является закрепление фидуциарных обязанностей членов наблюдательного совета, а также единоличного и коллегиального исполнительных органов, что соответствует международной практике корпоративного управления.
► 4) Законом предусматривается, что общество может осуществлять деятельность не только на основании лицензии, но и на основе иных разрешительных документов, а также в уведомительном порядке. Это расширяет перечень видов деятельности общества.
► 5) Впервые отдельно регламентируется порядок открытия филиалов, представительств, дочерних и зависимых хозяйственных обществ.
Предусматривается создание комитета миноритарных участников общества
✅ Кроме того, Законом предусмотрены следующие положения:
► 6) Участники, не полностью внесшие свой вклад, могут быть исключены из состава участников в судебном порядке по заявлению исполнительного органа, если их действия препятствуют или существенно затрудняют деятельность общества.
► 7) При рассмотрении судом споров, связанных с долями участников, может быть ограничено внесение изменений в уставный фонд общества.
► 8) По усмотрению общества учёт долей участников в уставном фонде может осуществляться на договорной основе Центральным депозитарием ценных бумаг, что обеспечивает дополнительные гарантии прав участников.
► 9) Предусматриваются нормы о создании комитета миноритарных участников общества.
► 10) Совершенствуются положения, регулирующие проведение аудиторских проверок общества.
► 11) В отдельной главе закрепляются нормы, регулирующие аффилированных лиц общества и сделки с ними.
Данный Закон направлен на дальнейшее укрепление гарантий прав и законных интересов участников общества, предотвращение незаконного и (или) мошеннического присвоения долей, а также формирует прочную правовую основу в данной сфере.
Кроме того, Закон способствует защите имущества общества, обеспечению прав участников, развитию класса собственников, улучшению инвестиционного климата в стране и привлечению иностранных инвесторов.