• 48522 marta o'qildi
Davlat byudjeti mablag‘lari hisobidan rejali tibbiy yordam olish uchun bemor avval o‘zi biriktirilgan birlamchi tibbiy-sanitariya yordami muassasasiga murojaat qiladi.
Oilaviy shifokor bemorni ko‘rikdan o‘tkazadi va tibbiy ko‘rsatma bo‘lsa, uni bir ish kunida tuman yoki shahar darajasidagi tor soha mutaxassisi ko‘rigiga yo‘naltiradi.
Tor soha mutaxassisi nima qiladi?
Tor soha mutaxassisi bemorni bir ish kunida klinik protokollar va tashxislash-davolash standartlari asosida ko‘rikdan o‘tkazadi.
Agar statsionar davolanishga ko‘rsatma bo‘lmasa, bemorga ambulator davolanish uchun tavsiya beriladi va u oilaviy shifokorga qayta yo‘naltiriladi.
Statsionar davolanish kerak bo‘lsa-chi?
Statsionar sharoitida rejali tibbiy yordam zarur bo‘lsa, oilaviy shifokor yoki tor soha mutaxassisi elektron axborot tizimi orqali elektron yo‘llanma rasmiylashtiradi.
Yo‘llanma — bemorga muayyan kasallik bo‘yicha davlat yoki belgilangan hollarda nodavlat tibbiyot tashkilotida rejali statsionar davolanish imkonini beruvchi QR-kodli hujjat.
Davlat tibbiy sug‘urtasi mexanizmlari joriy etilgan hududlarda bemor tegishli tartibda o‘ziga mos tibbiyot tashkilotini tanlash imkoniyatiga ega.
Hudud yoki respublika darajasida davolanish qanday hal qilinadi?
Bemorning holati va tashxisi hudud yoki respublika darajasida davolanishni talab qilsa, ma’lumotlar elektron axborot tizimi orqali tegishli tibbiy-tanlov komissiyasiga yuboriladi.
Tasdiqlangan kasalliklar va imtiyozli toifalar bo‘yicha komissiya xulosasi asosida davlat byudjeti hisobidan davolanishga yo‘llanma tasdiqlanadi.
Shoshilinch holatda ham yo‘llanma kerakmi?
Yo‘q. Shoshilinch va kechiktirib bo‘lmaydigan tibbiy yordamga rejali yo‘llanma tartibi tatbiq etilmaydi.

• 48521 количество просмотров
Для получения плановой медицинской помощи за счет средств Государственного бюджета пациент сначала обращается в закрепленное учреждение первичной медико-санитарной помощи.
Семейный врач осматривает пациента и при наличии медицинских показаний в течение одного рабочего дня направляет его к узкому специалисту районного или городского уровня.
Что делает узкий специалист?
Узкий специалист в течение одного рабочего дня осматривает пациента в соответствии с клиническими протоколами и стандартами диагностики и лечения.
Если показаний для стационарного лечения нет, пациенту дают рекомендации для амбулаторного лечения и вновь направляют к семейному врачу.
Что происходит, если требуется стационар?
При необходимости планового стационарного лечения семейный врач либо узкий специалист оформляет через электронную информационную систему электронное направление.
Направление представляет собой документ с QR-кодом, позволяющий получить плановую стационарную помощь по конкретному заболеванию в государственной или, в предусмотренных случаях, негосударственной медицинской организации.
На территориях, где действуют механизмы государственного медицинского страхования, пациент в установленном порядке получает возможность выбрать подходящую медицинскую организацию.
Как решается вопрос лечения на областном или республиканском уровне?
Если состояние и диагноз требуют лечения на областном или республиканском уровне, сведения направляются через электронную систему в соответствующую медицинскую отборочную комиссию.
В случаях, предусмотренных для утвержденных заболеваний и льготных категорий, направление на лечение за счет бюджета подтверждается на основании решения комиссии.