• 22559 marta o'qildi
Bemor rejali tibbiy yordam olish uchun tegishli yo‘llanmasiz, o‘z xohishi bilan bevosita davlat tibbiyot muassasasiga murojaat qilsa, tibbiy yordam pulli asosda ko‘rsatiladi.
Shoshilinch va kechiktirib bo‘lmaydigan tez tibbiy yordam bundan mustasno.
Birlamchi tibbiy-sanitariya yordami muassasalarida davlat tomonidan kafolatlangan paketga kirmagan tibbiy xizmatlar ham qo‘shimcha xizmat hisoblanadi va pulli ko‘rsatiladi.
Bepul xizmat o‘rniga pulli xizmat majburan taklif qilinishi mumkinmi?
Pulli xizmatlarni tashkil etish kafolatlangan paket doirasida bepul ko‘rsatiladigan tibbiy xizmatlarning:
• hajmiga;
• soniga;
• sifatiga salbiy ta’sir qilmasligi kerak.
Bepul tibbiy xizmatlarni ko‘rsatishning ustuvorligi saqlanishi shart.
Xizmat narxini oldindan bilish mumkinmi?
Tibbiyot muassasasining kirish qismida pulli xizmatlar bo‘yicha axborot burchagi, to‘lov kassasi va xizmatlar narxi bo‘yicha tasdiqlangan hisob-kitoblar mavjud bo‘lishi kerak.
Bemor tasdiqlangan narxnoma bo‘yicha haq to‘laganidan keyin mutaxassis ko‘rigiga yoki instrumental-laborator tekshiruvga yo‘naltiriladi.
Statsionar pulli davolanishda shartnoma tuziladimi?
Ha. Statsionar sharoitida pulli tibbiy xizmat ko‘rsatilganda shartnoma ikki yoki uch nusxada tuziladi.
Uni bemor, to‘lovni boshqa shaxs amalga oshirsa homiy (to‘lovchi) hamda tibbiyot muassasasining vakolatli shaxsi imzolaydi. Shartnomaning bir nusxasi bemorga yoki to‘lovchiga beriladi.
Dori, ovqat va tibbiy jihozlar qanday hisoblanadi?
Pulli statsionar xizmatda ovqatlanish, dori vositalari va tibbiy jihozlar bemorga amalda foydalanilgan hajmda hisob-kitob uchun taqdim etiladi.
Agar ko‘rsatilgan tibbiy xizmat yoki mutaxassisning noto‘g‘ri tashxisi va harakatlari oqibatida asorat kelib chiqsa, uni davolash xarajatlari tibbiyot muassasasining o‘z mablag‘lari hisobidan qoplanadi.
Shifoxonadan chiqishda qanday hisob-kitob qilinadi?
Bemor shifoxonadan chiqish vaqtida bajarilgan ishlar dalolatnomasi asosida yakuniy hisob-kitob qiladi va unga dalolatnomaning nusxasi beriladi.
Tibbiyot muassasasi bilan bemor o‘rtasida nizo kelib chiqsa, u avvalo kelishuv yo‘li bilan, kelishuvga erishilmasa sud tartibida hal etiladi.

• 22561 количество просмотров
Если пациент самостоятельно обращается непосредственно в государственное медицинское учреждение за плановой медицинской помощью без необходимого направления, услуга оказывается на платной основе.
Экстренная и неотложная медицинская помощь является исключением.
Медицинские услуги, которые не входят в гарантированный государством пакет первичной медико-санитарной помощи, также относятся к дополнительным и предоставляются платно.
Можно ли навязывать платную услугу вместо бесплатной?
Организация платных услуг не должна отрицательно влиять на:
• объем;
• качество
медицинских услуг, бесплатно предоставляемых в рамках гарантированного пакета.
Приоритет бесплатной медицинской помощи должен сохраняться.
Можно ли заранее узнать стоимость услуги?
При входе в медицинское учреждение должны быть размещены информационный уголок по платным услугам, удобно расположенная касса и утвержденные расчеты стоимости услуг.
После оплаты по утвержденному прейскуранту пациента направляют на консультацию специалиста либо инструментальное и лабораторное обследование.
Заключается ли договор при платном стационарном лечении?
Да. При оказании платной стационарной помощи договор заключается в двух или трех экземплярах.
Его подписывают пациент, спонсор или плательщик — если оплату осуществляет другое лицо, — и уполномоченное лицо медицинского учреждения. Один экземпляр передается пациенту или плательщику.
Как учитываются лекарства, питание и медицинское оборудование?
При платном стационарном лечении питание, лекарственные средства и медицинское оборудование предъявляются к оплате в объеме их фактического использования.
Если осложнение возникло вследствие оказанной медицинской услуги, неправильного диагноза или действий специалистов, расходы на его лечение покрываются за счет средств медицинского учреждения.
Как производится окончательный расчет при выписке?
При выписке окончательный расчет производится на основании акта выполненных работ, а пациенту выдается копия этого акта.
Споры между медицинским учреждением и пациентом разрешаются по соглашению сторон, а если договориться не удалось — в судебном порядке.