• 78111 марта ўқилди
Аниқ вақтни давлат ижрочиси белгилайди. Ундирувчи ва қарздор ўзлари учун қулай вақтни таклиф қилиш ҳуқуқига эга.
Дам олиш ва байрам кунларида ёки белгиланган вақтдан ташқари ижро ҳаракатлари фақат:
• кечиктириб бўлмайдиган ҳолатларда;
• ёки қарздорнинг айби билан бошқа вақтда ижрони амалга ошириш имкони бўлмаганида ўтказилиши мумкин.
Ижро иши қанча вақтда қўзғатилади?
Давлат ижрочиси ижро ҳужжатини олганидан кейин 1 иш куни ичида ижро иши юритишни қўзғатиш ҳақида қарор чиқаради.
Умумий тартибда қарздорга талабни ихтиёрий бажариш учун ижро иши қўзғатилган кундан бошлаб кўпи билан 15 кун берилади.
Соддалаштирилган ижрода муддат қанча?
Айрим турдаги, жумладан жисмоний шахслардан маъмурий жарима, солиқ қарзи, давлат божи, коммунал қарзлар ва қонунда белгиланган бошқа суммаларни, шу жумладан 5 БҲМдан кўп бўлмаган айрим ундирувларни амалга оширишда соддалаштирилган тартиб қўлланилиши мумкин.
Бундай ҳолда давлат ижрочиси ижро ҳужжати келиб тушганидан кейин 1 иш куни ичида қарздорга хабарнома юборади.
Қарздорга хабарнома олинган кундан бошлаб ихтиёрий бажариш учун 5 кун берилади.
Мажбурий ижро қанча вақт давом этади?
Умумий қоидага кўра, ижро ҳаракатлари ижро ҳужжатини ихтиёрий бажариш учун берилган муддат тугаган кундан бошлаб кўпи билан 2 ой ичида давлат ижрочиси томонидан амалга оширилиши керак.
Бу муддат барча ижро ишлари айнан икки ойда тугашини англатмайди. Масалан, ижро иши тўхтатиб турилган даврлар ёки қонунда назарда тутилган бошқа ҳолатлар умумий ҳисобга таъсир қилиши мумкин.
Қайси талаблар дарҳол ижро этилади?
Қуйидагилар кечиктирилмасдан ижро этилиши лозим:
• 3 ойдан ошмаган иш ҳақини ундириш;
• қонунга хилоф равишда ишдан бўшатилган ёки бошқа ишга ўтказилган ходимни ишга тиклаш;
• меҳнат шартномасини бекор қилиш асоси таърифини ўзгартириш;
• қонун ёки ижро ҳужжатига кўра дарҳол ижро қилиниши лозим бўлган бошқа талаблар.
Ижро ҳужжатини қанча муддат ичида топшириш керак?
Ижро ҳужжатининг турига қараб муддат фарқ қилади:
• суд ҳужжатлари асосида берилган ижро варақалари — 3 йил;
• ҳакамлик суди қарори ёки медиатив келишувни мажбурий ижро этиш учун берилган ижро варақалари — 6 ой;
• нотариуснинг ижро хатлари — 3 йил;
• меҳнат низолари комиссияларининг гувоҳномалари — 3 ой;
• маъмурий ҳуқуқбузарлик ишларини кўриш ваколатига эга органлар қарорлари — 3 ой.
Алимент каби даврий тўловларни ундириш ҳақидаги ижро ҳужжатлари тўловлар белгиланган бутун давр мобайнида ижрога топширилиши мумкин.
Муддат ўтказиб юборилса нима бўлади?
Ижро ҳужжатини ижрога топшириш муддати ўтиб кетган бўлса, давлат ижрочиси уни қабул қилмайди ва бу ҳақда қарор чиқаради.
Бироқ ижро варақаси ёки суд буйруғини топшириш муддати ўтказиб юборилган бўлса, ундирувчи тегишли суддан муддатни тиклашни сўраши мумкин.
Бошқа турдаги ижро ҳужжатлари бўйича ўтказиб юборилган муддатлар тикланмайди.
Эслатма: ижро ҳужжатини топшириш муддати ўтиб кетса, айрим ҳужжатлар бўйича уни кейин тиклашнинг иложи бўлмайди. Шу сабаб ҳужжатни МИБга ўз вақтида тақдим этиш муҳим.

• 78108 количество просмотров
Конкретное время определяет государственный исполнитель. Взыскатель и должник вправе предложить удобное для них время.
В выходные, праздничные дни или в другое время исполнительные действия допускаются только:
• в случаях, не терпящих отлагательства;
• либо когда по вине должника их невозможно совершить в обычное время.
В какой срок возбуждается исполнительное производство?
Государственный исполнитель выносит постановление о возбуждении производства в течение 1 рабочего дня после получения исполнительного документа.
В общем порядке должнику предоставляется до 15 дней со дня возбуждения производства для добровольного исполнения требований.
Какой срок действует при упрощенном порядке?
Упрощенный порядок может применяться к отдельным видам взысканий с физических лиц, включая административные штрафы, налоговую задолженность, государственную пошлину, коммунальную задолженность и предусмотренные законом иные суммы, в том числе отдельные взыскания размером не более 5 БРВ.
Государственный исполнитель в течение 1 рабочего дня после поступления документа направляет должнику уведомление.
Для добровольного исполнения предоставляется 5 дней со дня получения уведомления.
В какой срок осуществляется принудительное исполнение?
По общему правилу требования исполнительного документа должны быть исполнены государственным исполнителем не более чем в течение 2 месяцев со дня окончания срока, предоставленного для добровольного исполнения.
При этом установленный срок не означает, что абсолютно каждое производство обязательно завершится ровно за два месяца: на его течение могут влиять предусмотренные законом основания для приостановления и иные обстоятельства.
Какие требования исполняются немедленно?
Немедленному исполнению подлежат, в частности:
• требования о взыскании алиментов;
• взыскание заработной платы не более чем за 3 месяца;
• восстановление незаконно уволенного или незаконно переведенного работника;
• изменение формулировки основания прекращения трудового договора;
• иные требования, подлежащие немедленному исполнению по закону или исполнительному документу.
В какой срок исполнительный документ нужно предъявить к исполнению?
Срок зависит от вида документа:
• исполнительные листы, выданные на основании судебных актов, — 3 года;
• исполнительные листы на принудительное исполнение решения третейского суда или медиативного соглашения — 6 месяцев;
• исполнительные надписи нотариуса — 3 года;
• удостоверения комиссий по трудовым спорам — 3 месяца;
• постановления органов, уполномоченных рассматривать дела об административных правонарушениях, — 3 месяца.
Документы о взыскании периодических платежей, например алиментов, могут предъявляться в течение всего периода, на который присуждены платежи.
Что произойдет, если срок пропущен?
Исполнительный документ с истекшим сроком предъявления государственный исполнитель не принимает и выносит соответствующее постановление.
Если пропущен срок предъявления исполнительного листа или судебного приказа, взыскатель вправе обратиться в суд с заявлением о восстановлении срока.
По другим исполнительным документам пропущенные сроки не восстанавливаются.
Обратите внимание: для некоторых исполнительных документов пропущенный срок впоследствии восстановить невозможно, поэтому документ следует предъявлять своевременно.