• 26582 марта ўқилди
Маҳалладаги ижтимоий-иқтисодий ҳолат ҳамда фуқароларнинг муаммолари, эҳтиёжлари ва қизиқишлари «хонадонбай» ҳамда уларнинг мурожаатларига асосан ўтказилган ўрганиш натижалари бўйича «маҳалла еттилиги» коллегиал қарори асосида турар жой учун ижара компенсациясини тўлаб бериш бўйича талабномалар шакллантирилади.
«Аёллар дафтари»га киритилган хотин-қизларга турар жой ижара компенсацияси мазкур талабномалар ҳамда «маҳалла еттилиги» коллегиал қарори ва хотин-қизлар бўлими бошлиғининг хулосаси асосида белгиланган тартибда тўлаб берилади.
• турар жой ижараси тўғрисидаги шартнома уч томонлама — ижарага берувчи, ижарага олувчи ва туман (шаҳар) оила ва хотин-қизлар бўлими ўртасида тегишли йилнинг сўнгги кунигача бўлган муддатга тузилади;
• турар жой ижараси учун тўловларнинг 50 фоизи, лекин кўпи билан 500 минг сўмгача бўлган қисми Қорақалпоғистон Республикаси республика бюджети, вилоятлар ва Тошкент шаҳар маҳаллий бюджетлари маблағлари ҳисобидан ҳамда қонунчилик ҳужжатларида белгиланган тартибда камбағал оила аъзоси бўлган хотин-қизларга эса «Аёллар дафтари» жамғармаси маблағлари ҳисобидан турар жой ижараси учун тўловларнинг 50 фоизи, лекин кўпи билан базавий ҳисоблаш миқдорининг 2 бараваригача, Тошкент ва Нукус шаҳри ҳамда вилоятлар марказларида БҲМнинг 3 бараваригача миқдорда қоплаб берилади.
«Аёллар дафтари»га киритилган хотин-қизлар ва уларнинг бирга яшайдиган оила аъзолари бошқа дастурлар доирасида, ҳомийлик ёки бошқа маблағлар ҳисобидан уй-жой билан таъминланган ёхуд уй-жой шароитларини яхшилаш бўйича ижтимоий ёрдам (кўмак) олган ёки имтиёзлардан фойдаланган хотин-қизларга  турар жой ижара компенсацияси ажратилмайди.
Турар жой ижара компенсацияси тўлаб турилган даврда уй-жой билан таъминланган ёки ижтимоий уй-жойга жойлаштирилган хотин-қизларга янги турар жойга кўчиб ўтган ойдан бошлаб кейинги ойнинг биринчи санасидан турар жой ижара компенсацияси тўхтатилади. Мазкур тартиб ажратилган турар жой яшаш учун шароити мавжуд бўлган ҳолда хотин-қизлар томонидан кўчиб ўтиш рад этилган тақдирда ҳам қўлланилади.
Ушбу бандда кўрсатилган имтиёзлардан фойдаланиш учун хотин-қизларга ижтимоий контракт асосида касб ўрганиш, меҳнат қилиш имконига эга бўлса, мустақил ёки аҳоли бандлигига кўмаклашиш марказлари йўлланмаси асосида ишга жойлашиш бўйича ижтимоий мажбуриятлар юкланади.

• 26561 количество просмотров
В махалле на основании «поквартирного» изучения социально-экономического положения и проблем, потребностей и интересов граждан, а также их обращений, по коллегиальному решению «махаллинской семёрки» формируются требования о выплате компенсации за аренду жилья.
Женщинам, внесённым в «Женскую тетрадь», компенсация за аренду жилья выплачивается в установленном порядке на основании указанных требований, коллегиального решения «махаллинской семёрки» и заключения начальника отдела по делам женщин.
• договор аренды жилья заключается в трёхстороннем порядке — между арендодателем, арендатором и районным (городским) отделом по делам семьи и женщин на срок до конца соответствующего года;
• 50 процентов арендной платы, но не более 500 тысяч сумов, покрываются за счёт средств бюджета Республики Каракалпакстан, областных и Ташкентского городского местных бюджетов, а для женщин из малообеспеченных семей — за счёт средств фонда «Женский реестр» в размере 50 процентов арендной платы, но не более чем в двойном размере базовой расчётной величины (БРВ), а в Ташкенте, Нукусе и областных центрах — не более чем в тройном размере БРВ;
• арендная плата перечисляется напрямую арендодателю.
Женщинам, внесённым в «Женскую тетрадь», и их совместно проживающим членам семьи компенсация за аренду жилья не предоставляется, если они уже обеспечены жильём в рамках других программ, за счёт спонсорской помощи или иных средств, либо получили социальную помощь (поддержку) или льготы для улучшения жилищных условий.
Если в период выплаты компенсации женщина обеспечивается жильём или заселяется в социальное жильё, компенсация прекращается начиная с первого числа месяца, следующего за месяцем переезда в новое жильё. Данный порядок применяется и в случае отказа женщины от переезда в предоставленное жильё, пригодное для проживания.
Женщины, внесённые в «Женскую тетрадь», могут быть размещены в социальном жилье на основании договора аренды на срок не более пяти лет с возможностью продления или обеспечены жильём в собственность за счёт спонсоров.
Для пользования указанными льготами на женщин возлагаются социальные обязательства: при наличии возможности — освоить профессию на основе социального контракта, трудиться самостоятельно либо устроиться на работу по направлению центров содействия занятости населения.