• 12499 марта ўқилди
БМТ Аёллар ташкилоти Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг гендер тенглиги ва аёллар ҳуқуқларини кенгайтиришга қаратилган ташкилотидир.
БМТ Аёллар ташкилоти бутун дунё бўйлаб аёллар ва қизлар учун Барқарор ривожланиш мақсадларини амалга ошириш мақсадини кўзлайди ва 4 та стратегик устуворликка эътибор қаратган ҳолда ҳаётнинг барча жабҳаларида аёлларнинг тенг иштирокини қўллаб-қувватлайди:
• ҳукумат фаолиятида аёллар бошқаруви ва иштироки тенг;
• аёлларнинг даромад олиш, муносиб иш танлаш ва иқтисодий мустақилликка эга бўлиш имконияти;
• барча аёллар ва қизлар зўравонликнинг барча шаклларидан холилиги;
• аёллар ва қизлар барқарор тинчлик ва инсонпарварлик ҳаракатларидан тенг фойда олиши.
Ташкилот қуйидаги асосий вазифаларни бажаради:
• аёлларнинг ҳуқуқий мақоми бўйича комиссия ва ҳукуматлараро органларни сиёсат, глобал мезонлар ва меъёрларни ишлаб чиқишда қўллаб-қувватлаш;
• аъзо давлатларга ушбу мезонларни жорий этишда ёрдам бериш, талаб қилган мамлакатларга тегишли техник ва молиявий ёрдам кўрсатиш ва фуқаролик жамияти билан самарали ҳамкорликни йўлга қўйиш;
• БМТ тизимининг гендер тенглиги бўйича ишига раҳбарлик қилиш, мувофиқлаштириш ва масъулиятни ошириш, шу жумладан тизим миқёсида мунтазам мониторинг ўтказиш.

• 12497 количество просмотров
Организация Объединенных Наций для женщин — это организация, занимающаяся продвижением гендерного равенства и прав женщин.
Целью данной организации является устойчивое развитие для женщин во всем мире и поддержание равного участия женщин во всех сферах жизни, уделяя особое внимание 4 стратегическим приоритетам:
• равноправное участие женщин в управлении правительства;
• возможность женщин получать достойную работу, доход и экономическую независимость;
• свобода женщин от всех форм насилия;
• получение равных возможностей от устойчивого мира и гуманности в стране.
Организация выполняет следующие основные функции:
• поддерживать Комиссию по правовому положению женщин и межправительственные органы в разработке политических, глобальных критериев и норм;
• помогать государствам-членам в реализации этих критериев, предоставлять соответствующую техническую и финансовую помощь запрашивающим странам и налаживать эффективное сотрудничество с гражданским обществом;
• направлять, координировать и повышать подотчетность работы системы ООН в области гендерного равенства, включая регулярный общесистемный мониторинг.