Давлат гранти — ижтимоий фойдали мақсадларга эришишга қаратилган лойиҳаларни амалга ошириш учун фуқаролик жамияти институтларига танлов асосида бериладиган пул маблағлари ва моддий ресурслар.
Грантлар республика бюджети, Қорақалпоғистон Республикаси республика бюджети, вилоятлар бюджетлари, Тошкент шаҳар бюджети ҳамда Олий Мажлис ҳузуридаги жамоат фонди маблағлари ҳисобидан ажратилиши мумкин.
Давлат грантлари Олий Мажлис ҳузуридаги жамоат фонди ва унинг алоҳида бўлинмалари орқали ажратилади.
Жамоат фонди давлат грантларини тақсимлаш мақсадида грант танловларини ташкил этади. Ижтимоий фойдали мақсадларга қаратилган лойиҳаларни тақдим этган фуқаролик жамияти институтлари танловда иштирок этиш ҳуқуқига эга.
Танловга тақдим этилган лойиҳаларни кўриб чиқиш ва ғолибларни аниқлаш Парламент комиссияси томонидан амалга оширилади.
Грант ажратиш тўғрисида қарор қабул қилингач, грант берувчи ва грант олувчи ўртасида тегишли шартнома тузилади.

Государственный грант — денежные средства и материальные ресурсы, предоставляемые институтам гражданского общества на конкурсной основе для реализации проектов, направленных на достижение общественно полезных целей.
Гранты могут финансироваться из республиканского бюджета Республики Узбекистан, республиканского бюджета Республики Каракалпакстан, областных бюджетов, городского бюджета города Ташкента, а также средств Общественного фонда при Олий Мажлисе.
Государственные гранты выделяются через Общественный фонд при Олий Мажлисе и его обособленные подразделения.
Общественный фонд организует грантовые конкурсы. Участвовать в них вправе институты гражданского общества, представившие проекты, направленные на достижение общественно полезных целей.
Представленные проекты рассматриваются, а победители определяются Парламентской комиссией.
При предоставлении гранта между грантодателем и получателем заключается соответствующий договор.
Порядок и условия выделения государственных грантов институтам гражданского общества устанавливаются палатами Олий Мажлиса.