• 15674 марта ўқилди
Қуйидагилар ҳаракатларни бажаришда ва (ёки) муайян фаолиятни амалга оширишда ҳаракатларни бажариш ва (ёки) муайян фаолиятни амалга ошириш учун рухсатнома беришга доир талаблар ва шартлар ҳисобланади:
• табиатдан фойдаланувчилар томонидан ҳаракатларни бажаришда ва (ёки) муайян фаолиятни амалга оширишда қонун талабларига мажбурий риоя этиш;
• табиатдан фойдаланувчи — юридик шахс бўлганда, унинг номи ёки жойлашган ери (почта манзили) ўзгарган тақдирда, табиатдан фойдаланувчи — жисмоний шахс бўлганда, унга давлат рўйхатидан ўтказилганлиги ҳақида берилган гувоҳномада кўрсатилган фамилияси, исми, отасининг исми ёки фаолият кўрсатадиган жойи ўзгарган тақдирда қайта рўйхатдан ўтгандан кейин 7 иш куни мобайнида ваколатли органларни хабардор қилиш;
• рухсатномаларда кўрсатилган доирада ҳаракатларни бажариш ва (ёки) муайян фаолиятни амал ошириш;
• олинган рухсатноманинг амал қилиш муддати тугангандан сўнг, 10 иш куни давомида қисқа ҳисобот билан уни берган органга қайтариш (ўсимлик дунёси объектларининг ғамланган ҳажми, вақти ва тўплаш жойи);
• рухсатномада кўрсатилган талабларга риоя қилиш;
• рухсатномага ўз ихтиёри билан қандайдир тузатишлар ва қўшимчаларни киритишни тақиқлаш;
• рухсатномани олишга аризани кўриб чиқиш ва рухсатномани бериш учун тўлов.
Ўсимлик дунёси объектларидан фойдаланиш юзасидан давлат назоратини амалга ошириш мақсадида ёввойи ўсимликларни ғамлаш (тўплаш) учун рухсатнома фақат аризачига ёки унинг ишончли вакилига, бошқа шахсларга бермаслик ҳуқуқи билан берилади.
Рухсатнома талабларига риоя қилган, ёввойи ўсимликларни муҳофаза қилиш ва қайта тиклаш тадбирларини амалга оширган, ўсимлик маҳсулотлари захирасини аниқлаш мақсадида тадқиқот ўтказган юридик ва жисмоний шахслар тенг шароитларда ёввойи ўсимлик турларини ғамлаш ва тўплашга рухсатномалар олишда устувор ҳуқуқлардан фойдаланадилар.

• 3074 количество просмотров
К разрешительным требованиям и условиям при совершении действий и (или) осуществлении определенной деятельности, на совершение и (или) осуществление которых выданы разрешения, относятся:
• обязательное соблюдение природопользователями законодательства при совершении действий и (или) осуществлении определенной деятельности;
• уведомление уполномоченных органов в течение 7 рабочих дней после прохождения перерегистрации об изменении наименования или места нахождения (почтового адреса) для природопользователя — юридического лица; изменении фамилии, имени, отчества или места деятельности, указанного в выданном свидетельстве о государственной регистрации для природопользователя — физического лица;
• совершение действия и (или) осуществление определенной деятельности в пределах, указанных в разрешениях;
• возврат по истечении срока действия полученного разрешения в течение 10 рабочих дней в орган, выдавший его, с кратким отчетом об использовании (сроке и месте добыче, количестве добытых объектов животного мира);
• соблюдение требований, указанных в разрешении;
• запрет самовольного внесения каких-либо исправлений и дополнений в разрешение;
• плата за рассмотрение заявления на получение разрешения и за выдачу разрешения.
В целях осуществления государственного контроля за пользованием объектами растительного мира, разрешения на заготовку (сбор) дикорастущих растений выдаются только заявителю или доверенному лицу, без права его передачи другим лицам.
При равных условиях приоритетным правом при получении разрешения на заготовку и сбор дикорастущих видов растений пользуются те юридические и физические лица, которые соблюдают разрешительные требования, проводят мероприятия по охране и воспроизводству дикорастущих растений, обследования с целью изучения объемов и запасов растительного сырья.