• 13991 марта ўқилди
Фуқаролар йиғини фуқаролар йиғинининг раиси, кенгаши томонидан заруратга кўра, лекин ҳар чоракда камида бир марта чақирилади. Фуқаролар йиғини халқ депутатлари туман, шаҳар Кенгашининг, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари фаолиятини мувофиқлаштириш бўйича туман, шаҳар ҳудудий кенгашининг ёки ўн саккиз ёшга тўлган ва тегишли ҳудудда доимий яшовчи фуқароларнинг камида учдан бир қисми ташаббуси билан чақирилиши мумкин.
• Фуқаролар йиғини фуқаролар йиғинида қатнашиш ҳуқуқига эга бўлган барча аҳолининг ярмидан кўпроғи ҳозир бўлган тақдирда ваколатлидир.
• Фуқаролар йиғинини олиб бориш учун раёсат сайланади. Йиғинни фуқаролар йиғинининг раиси ёки раиснинг ўринбосарларидан (фуқаролар йиғини раисининг кексалар ва фахрийлар ишлари ҳамда ёшлар масалалари бўйича маслаҳатчиларидан) бири олиб боради. Барча масалалар бўйича қарорлар очиқ ёки яширин овоз бериш орқали оддий кўпчилик овоз билан қабул қилинади.
Фуқаролар йиғинида ўтказилган санаси, ҳозир бўлган фуқаролар сони, кун тартиби ва қабул қилинган қарорлар кўрсатилган баённома юритилади. Фуқаролар йиғинининг баённомаси ва қарори фуқаролар йиғинининг раиси ва масъул котиби томонидан имзоланади. Фуқаролар йиғини раиси йўқлигида, фуқаролар йиғинининг баённомаси ва қарори раиснинг маслаҳатчиларидан бири ва масъул котиб томонидан имзоланади.
Фуқаролар йиғинини чақиришнинг имкони бўлмаган тақдирда, фуқаролар йиғини кенгаши фуқаролар вакилларининг йиғилишини ўтказиш тўғрисида қарор қабул қилади. Фуқаролар вакилларининг йиғилишига ҳовлилар, уйлар, кўчалардан фуқароларнинг вакиллари юборилади. Вакиллик нормасини фуқаролар йиғинлари раислари сайловини ташкил этиш ҳамда ўтказишга кўмаклашувчи тегишли комиссия белгилайди.
• Фуқаролар вакилларининг йиғилиши унда фуқароларнинг ҳовлилар, уйлар, кўчалар вакилларининг камида учдан икки қисми ҳозир бўлган тақдирда ваколатлидир ҳамда ушбу Қонунда фуқаролар йиғинларини ўтказиш тартибига қўйиладиган талабларга мувофиқ ўтказилади.
Фуқаролар йиғинида (фуқаролар вакилларининг йиғилишида) тегишли ҳудудда жойлашган корхоналар, муассасалар ва ташкилотларнинг вакиллари ўз фаолиятларига доир масалалар бўйича маслаҳат овози билан иштирок этишга ҳақлидир.

• 2039 количество просмотров
Сход граждан созывается председателем (аксакалом), кенгашем схода граждан по мере необходимости, но не реже 1 раза в квартал. Сход граждан может быть созван по инициативе районного, городского Кенгаша народных депутатов, районного, городского территориального совета по координации деятельности органов самоуправления граждан или не менее одной трети граждан, достигших восемнадцатилетнего возраста и постоянно проживающих на соответствующей территории.
• Сход граждан правомочен при явке более половины всех жителей, имеющих право участвовать в сходе граждан.
• Для ведения схода граждан избирается президиум. Сход ведет председатель (аксакал) схода граждан или один из заместителей (консультантов председателя схода граждан по делам престарелых и ветеранов и по вопросам молодежи) председателя. Решения по всем вопросам принимаются открытым или тайным голосованием простым большинством голосов.
На сходе граждан ведется протокол с указанием даты его проведения, количества присутствующих граждан, повестки дня и принятых решений. Протокол и решение схода граждан подписываются председателем (аксакалом) и ответственным секретарем схода граждан. В случае отсутствия председателя (аксакала) схода граждан протокол и решение схода граждан подписываются одним из советников председателя и ответственным секретарем.
При невозможности созыва схода граждан кенгаш схода граждан принимает решение о проведении собрания представителей граждан. На собрание представителей граждан делегируются представители граждан от дворов, жилых домов, улиц. Норму представительства устанавливает соответствующая комиссия по содействию организации и проведению выборов председателей (аксакалов) сходов граждан.
Собрание представителей граждан правомочно при явке не менее 2/3 представителей граждан от дворов, жилых домов, улиц и проводится в соответствии с требованиями, предъявляемыми настоящим Законом к порядку проведения сходов граждан.
На сходе граждан (собрании представителей граждан) вправе принимать участие с совещательным голосом по вопросам своей деятельности представители предприятий, учреждений и организаций, расположенных на соответствующей территории.