Театрлар, музейлар, кинотеатрлар, ахборот-кутубхона муассасалари, ахборот-ресурс марказлари, маданият ва истироҳат боғлари ногиронлиги бўлган шахслар фойдаланиши учун қулай бўлиши керак.
Ташкилотларнинг мажбуриятлари
Ташкилотлар ташкилий-ҳуқуқий шаклидан қатъи назар, ногиронлиги бўлган шахсларнинг жамоат бирлашмалари иштирокида:
• ногиронлиги бўлган шахслар ва уларнинг оилаларининг маданий, спорт ҳамда туристик тадбирларда иштирок этишига кўмаклашади;
• нодавлат нотижорат ташкилотлари билан шерикликда маданий, спорт ва кўнгилочар тадбирларни ташкил этади;
• ногиронлиги бўлган шахсларнинг спорт билан шуғулланиши, спорт мусобақаларини ўтказиши ва уларда иштирок этиши учун зарур шарт-шароитлар ҳамда имкониятлар яратади;
• ногиронлиги бўлган шахсларни спорт билан шуғулланишга ва жамиятнинг маданий ҳаётига жалб этишга қаратилган нодавлат нотижорат ташкилотларига кўмаклашади;
• ногиронлиги бўлган шахсларнинг барча даражадаги спорт тадбирларида иштирок этишини тарғиб қилиш ва рағбатлантиришда иштирок этади.
Объектлардан бепул фойдаланиш
Ташкилотлар ногиронлиги бўлган шахсларнинг спорт иншоотлари, дам олиш ва туристик объектлардан, шу жумладан бепул асосда фойдаланиши учун шарт-шароитлар яратади.
Давлат мулки бўлган жисмоний тарбия-соғломлаштириш ва спорт иншоотлари ногиронлиги бўлган шахсларга спорт билан шуғулланиш учун Ўзбекистон Республикаси Президенти ёки Вазирлар Маҳкамаси ҳужжатларида белгиланган тартибда бепул тақдим этилади.
Паралимпия спортини қўллаб-қувватлаш
Давлат спортнинг паралимпия турлари бўйича:
• мураббийларни;
• ҳакамларни;
• бошқа мутахассисларни
ўқитиш ва тайёрлашни таъминлайди.
Давлат органлари нодавлат нотижорат ташкилотлари, шу жумладан ногиронлиги бўлган шахсларнинг жамоат бирлашмалари билан биргаликда ҳар йили ногиронлиги бўлган шахсларнинг спорт билан шуғулланиши учун шарт-шароитлар яратиш ва уларни спортга жалб этишга доир дастурларни ишлаб чиқади ҳамда амалга оширади.

• 164 количество просмотров
Государственные органы и организации обеспечивают лицам с инвалидностью доступность к объектам материального культурного наследия, туристским и спортивным объектам и сооружениям, а также к объектам отдыха.
Театры, музеи, кинотеатры, информационно-библиотечные учреждения и информационно-ресурсные центры, парки культуры и отдыха должны быть доступны для пользования лицами с инвалидностью.
В целях обеспечения доступа лиц с инвалидностью к объектам материального культурного наследия, туристским и спортивным объектам и сооружениям, а также к объектам отдыха организации, независимо от организационно-правовой формы, с участием общественных объединений лиц с инвалидностью:
• содействуют участию лиц с инвалидностью и их семей в культурных, спортивных и туристских мероприятиях;
• в партнерстве с негосударственными некоммерческими организациями организуют проведение мероприятий культурного, спортивного и развлекательного назначения;
• создают необходимые условия и возможности лицам с инвалидностью для занятия спортом, проведения спортивных соревнований и участия в них;
• оказывают содействие негосударственным некоммерческим организациям, деятельность которых направлена на вовлечение лиц с инвалидностью в занятие спортом и культурную жизнь общества;
• участвуют в пропаганде и поощрении участия лиц с инвалидностью в спортивных мероприятиях всех уровней.
Организации, независимо от организационно-правовой формы, создают условия для обеспечения доступа лиц с инвалидностью к объектам спортивных сооружений, объектам отдыха, а также туристским объектам, в том числе на бесплатной основе.