Журналист меҳнатга оид ёки бошқа шартномавий муносабатлар асосида оммавий ахборот воситалари учун хабарлар ва материалларни тўплаш, таҳлил этиш, таҳрир қилиш, тайёрлаш ҳамда тарқатишга доир фаолиятни амалга оширувчи шахсдир.\
Ўзбекистон Республикасида оммавий ахборот воситаларининг цензура қилинишига йўл қўйилмайди.
Журналистнинг ҳуқуқлари:
Журналист ўз касбига доир фаолиятни амалга ошириш чоғида:
• ахборотни тўплаш, таҳлил этиш, таҳрир қилиш, тайёрлаш ва тарқатиш;
• ахборот олиш учун давлат органлари, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари, жамоат бирлашмалари, корхоналар, муассасалар ва ташкилотларга мурожаат этиш;
• давлат сирларини ёки қонун билан қўриқланадиган бошқа сирни истисно этган ҳолда ҳужжатлар, материаллар ва ахборотдан фойдалана олиш;
• журналист текшируви ўтказиш;
• ўзи тайёрлаган хабарлар ва материалларни оммавий ахборот воситалари орқали имзосини ёки тахаллусини қўйиб тарқатиш, уларда ўз фикр-мулоҳазасини ифодалаш;
• давлат органларининг очиқ ҳайъат мажлисларида ва оммавий тадбирларида ҳозир бўлиш;
• журналистлик фаолиятини амалга ошириш юзасидан мансабдор шахс қабулида бўлиш;
• маълумотларни белгиланган тартибда ёзиб олиш, шу жумладан зарур техника воситаларидан фойдаланган ҳолда ёзиб олиш;
• судларнинг очиқ мажлисларида, ҳарбий ҳаракатлар майдонларида, табиий офат юз берган ҳудудларда, оммавий тадбирларда ҳозир бўлиш; Бошқалар.
Журналистнинг мажбуриятлари:
Ўз касбига доир фаолиятни амалга ошириш чоғида журналист:
• қонунчилик ҳамда Ўзбекистон Республикасининг халқаро шартномалари талабларига риоя этиши;
• ўзи тайёрлаётган материалларининг тўғри ёки нотўғри эканлигини текшириши ва холис ахборот тақдим этиши;
• айбсизлик презумпцияси принципига амал қилиши;
• журналистика соҳасининг сирини ошкор этмаслиги;
• журналистларнинг касбга оид одоб-ахлоқ қоидаларига риоя этиши;
• шахснинг ҳуқуқлари ва эркинликларини, шаъни ва қадр-қимматини ҳурмат қилиши шарт.
Журналист журналистлик фаолиятини амалга ошириш чоғида шахс дахлсизлиги кафолатидан фойдаланади.
Танқидий материаллар эълон қилганлиги учун журналистни таъқиб қилишга йўл қўйилмайди.
• Журналистнинг ҳуқуқлари, шаъни ва қадр-қиммати қонун билан қўриқланади.
• Давлат журналистга ахборотни эркин олиши ва тарқатишини кафолатлайди, ўз касбига доир фаолиятни амалга оширишида унинг ҳимоя қилинишини таъминлайди.
• Журналистнинг журналистлик фаолиятига аралашиш, ундан ўз касбига доир вазифаларни бажариш чоғида олган бирор бир маълумотни талаб этиш тақиқланади.

• 9921 количество просмотров
Журналист — лицо, осуществляющее деятельность по сбору, анализу, редактированию, подготовке и распространению сообщений и материалов для средств массовой информации на основе трудовых или иных договорных отношений.
В Республике Узбекистан цензура средств массовой информации не допускается.
Права журналиста:
• собирать, анализировать, редактировать, подготавливать и распространять информацию;
• обращаться в государственные органы, органы самоуправления граждан, общественные объединения, предприятия, учреждения и организации за получением информации;
• получать доступ к документам, материалам и информации, за исключением тех, которые содержат государственные секреты или иную охраняемую законом тайну;
• проводить журналистское расследование;
• распространять через СМИ подготовленные сообщения и материалы за своей подписью либо под псевдонимом, выражать в них свое мнение;
• присутствовать на открытых коллегиальных заседаниях и других публичных мероприятиях государственных органов; и другие.
Обязанности журналиста:
• соблюдать требования законодательства и правила международных договоров Республики Узбекистан;
• проверять достоверность подготавливаемых материалов и предоставлять объективную информацию;
• придерживаться принципа презумпции невиновности;
• не разглашать журналистскую тайну;
• соблюдать правила профессиональной этики журналистов;
• уважать права и свободы, честь и достоинство личности.
Журналист не может использовать профессиональную информацию в личных целях, публиковать факты о частной жизни физического лица, а также использовать аудио- и видеозаписывающие средства без согласия источника информации или автора.
Журналист несет также иные обязанности, предусмотренные законодательством.
Журналист при исполнении профессиональных обязанностей пользуется гарантией неприкосновенности личности.
Преследование журналиста за публикацию критических материалов не допускается.
• Права, честь и достоинство журналиста охраняются законом.
• Государство гарантирует журналисту свободное получение и распространение информации, обеспечивает его защиту при осуществлении им профессиональной деятельности.
• Запрещается вмешательство в профессиональную деятельность журналиста, требование от него каких-либо сведений, полученных при исполнении профессиональных обязанностей.