Ўзбекистонда “яшил” иқтисодиётга ўтиш чораларини мувофиқлаштириш бўйича идоралараро кенгашга иссиқхона газларининг хатлови бўйича қуйидаги қўшимча вазифалар юкланди:
• иссиқхона газлари хатлови ҳисоботини тасдиқлаш;
• хатлов тизимининг ички қоидаларини тасдиқлаш ва янгилаб бориш;
• иссиқхона газлари ажратмаларини камайтириш фаолиятини мувофиқлаштириш;
• хатлов тизими иштирокчиларининг салоҳиятини ошириш чораларини кўриш.
2024 йил 1 декабргача миллий шаффофлик тизими онлайн платформаси (онлайн платформа) ишга туширилиши ва унинг “Яшил” иқтисодиёт онлайн платформасига интеграция қилиниши таъминланади.
2025 йил 1 январгача тажриба-синов тариқасида муайян соҳа, ҳудуд ва корхоналарда иссиқхона газлари ажратмалари хатловдан ўтказилиши таъминланади.
Бунда онлайн платформанинг фаолияти Иқтисодиёт ва молия вазирлиги ҳузуридаги “Яшил” иқтисодиёт лойиҳалари маркази томонидан мувофиқлаштирилади.

• 8164 количество просмотров
Согласно Постановлению, на Межведомственный совет по координации мер по переходу на «зеленую» экономику в Узбекистан возложены следующие дополнительные задачи по инвентаризации парниковых газов:
• утверждение отчета по инвентаризации парниковых газов;
• утверждение и регулярное обновление внутренних правил системы инвентаризации;
• осуществление координации деятельности по снижению выбросов парниковых газов;
• принятие мер по повышению потенциала участников системы инвентаризации.
До 1 декабря 2024 года будет обеспечен запуск онлайн-платформы Национальной системы прозрачности (онлайн-платформа) и ее интеграция с онлайн-платформой «Зеленая» экономика».
До 1 января 2025 года будет обеспечено проведение в порядке эксперимента инвентаризации выбросов парниковых газов в определенных отраслях, регионах и на предприятиях.
При этом, функционирование онлайн-платформы будет координироваться Центром проектов «зеленой» экономики при Министерстве экономики и финансов.