• 15326 марта ўқилди
Ватандошлар” жамоат фонди юқори малакали мутахассисларни танлов асосида  ишга таклиф этади! — Teletype
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 11.08.2021 йилдаги ПҚ-5220-сонли қарори билан "Ватандошлар" жамоат фонди ташкил этилган
Фонд фаолиятининг асосий йўналишлари этиб қуйидагилар белгиланган:
• хорижда истиқомат қилаётган ватандошлар ва улар томонидан тузилган жамоат бирлашмалари билан ҳамкорлик алоқаларини йўлга қўйиш ва ривожлантириш;
• халқаро ҳуқуқнинг умумэътироф этилган принциплари ва нормалари, ватандошлар истиқомат қилаётган мамлакатларнинг қонунлари ва Ўзбекистон Республикасининг халқаро шартномалари асосида хорижда истиқомат қилаётган ватандошларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилишга кўмаклашиш;
• хорижда мураккаб ҳаётий вазиятга тушиб қолган ватандошларни белгиланган тартибда моддий ва ижтимоий қўллаб-қувватлаш, уларга ахборот жиҳатидан ва ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш;
• хорижда ўзбек тили, маданияти ва анъаналарини сақлаб қолиш ва ривожлантиришга қаратилган фаолиятни қўллаб-қувватлаш;
• хорижда юртимизнинг бой илмий, маданий ва маънавий меросини кенг тарғиб қилиш ва оммалаштириш, ватандошларга маданий-маърифий тадбирларни ташкил этишда кўмаклашиш;
• ватандошлар томонидан ташкил этилган жамоат бирлашмалари фаолиятини рағбатлантириш, уларга хорижда ўзбек миллий маданий марказларини ташкил этишда амалий ёрдам кўрсатиш;
• хорижий давлатларнинг таълим ўзбек тилида олиб борилаётган муассасаларида педагог кадрларга бўлган мавжуд эҳтиёждан келиб чиқиб, хорижда истиқомат қилаётган иқтидорли ватандошларимизнинг республика олий таълим муассасаларида таълим олишларига кўмак кўрсатиш ва бошқалар.
Қуйидагилар Фонд маблағларини шакллантириш манбалари этиб белгиланган:
• давлат субсидияси ва давлат ижтимоий буюртмаларидан келиб тушадиган маблағлар;
• муассислар томонидан ажратиладиган маблағлар;
• юридик ва жисмоний шахсларнинг ҳомийлик хайриялари;
• юридик ва жисмоний шахслар, хорижий ва халқаро ташкилотлар, хорижий давлатларнинг грантлари;
• Фонд маблағларини тижорат банкларида депозитга қўйишдан олинадиган даромадлар;
• Фонднинг тадбиркорлик фаолиятидан олинадиган даромадлар (фойда);
Хорижда истиқомат қилаётган ватандошлар Ўзбекистон Республикаси олий таълим муассасаларига ўқишга қабул қилиш ва ўқитиш шартларига кўра Ўзбекистон Республикаси фуқароларига тенглаштирилган.

• 15334 количество просмотров
Постановлением Президента Республики Узбекистан № 5220 от 11.08.2021г. был создан Общественный фонд «Ватандошлар».
Основные направления деятельности Фонда:
• налаживание и развитие партнерских связей с соотечественниками, проживающими за рубежом, созданными ими общественными объединениями;
• оказание содействия в защите прав и свобод соотечественников, проживающих за рубежом, на основе общепризнанных принципов и норм международного права, законов стран проживания соотечественников и международных договоров Республики Узбекистан;
• материальная и социальная поддержка соотечественников, попавших в сложную жизненную ситуацию за рубежом, оказание им информационной и правовой помощи в установленном порядке;
• поддержка деятельности, направленной на сохранение и развитие узбекского языка, культуры и традиций за рубежом;
• широкая пропаганда и популяризация богатого научного, культурного и духовного наследия нашей страны за рубежом, оказание содействия соотечественникам в организации культурно-просветительских мероприятий; и другие.
• государственные субсидии и средства, поступающие от государственных социальных заказов;
• средства, выделяемые учредителями;
• благотворительные пожертвования юридических и физических лиц;
• гранты юридических и физических лиц, зарубежных и международных организаций, а также зарубежных государств;
• доходы, получаемые от размещения средств Фонда на депозиты коммерческих банков;
• доходы (прибыль), получаемые от предпринимательской деятельности Фонда;
• иные источники, не запрещенные актами законодательства.
Поручено приравнять соотечественников, проживающих за рубежом, к гражданам Республики Узбекистан, по условиям приема на учебу и обучения в высших образовательных учреждениях Республики Узбекистан.