“Хорижий инвесторлар кенгашининг навбатдаги мажлиси доирасида эришилган келишувларнинг ижросини таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–226-сон, 18.07.2025 й.) қабул қилинди.
Қарор билан Президент ҳузуридаги Хорижий инвесторлар кенгаши Ўзбекистон томонининг янгиланган таркиби тасдиқланди.
Қарорга кўра, Кенгаш котибияти нодавлат нотижорат ташкилот сифатида ташкил этилади ҳамда унинг аъзолигига халқаро молия институтлари ҳам жалб қилинади.
Кенгаш котибияти томонидан хорижий инвесторлар билан тўғридан-тўғри ишлаш орқали мамлакатимизда инвестиция муҳитини яхшилаш бўйича таклифлар ишлаб чиқилади, шунингдек, лойиҳаларни амалга ошириш учун инвестиция маблағларини жалб қилишга кўмаклашилади.
Бундан ташқари, Кенгашнинг давлат органлари ва ташкилотлари билан боғлиқ фаолиятини Кенгаш котибияти томонидан мувофиқлаштириш бўйича маҳаллий ва хорижий компаниялар вакиллари билан маслаҳатлашувлар ташкил этилади.

• 3951 количество просмотров
Принято Постановление Президента «О мерах по обеспечению исполнения договорённостей, достигнутых в рамках очередного заседания Совета иностранных инвесторов» (№ПП–226 от 18.07.2025 г.).
В соответствии с Постановлением утверждён обновлённый состав узбекской стороны Совета иностранных инвесторов при Президенте Республики Узбекистан.
Согласно документу, Секретариат Совета создаётся в форме негосударственной некоммерческой организации, в состав которой будут также привлечены международные финансовые институты.
Секретариат будет разрабатывать предложения по улучшению инвестиционного климата в стране через прямое взаимодействие с иностранными инвесторами, а также содействовать привлечению инвестиционных средств для реализации проектов.
Кроме того, Секретариат Совета будет координировать деятельность Совета, связанную с государственными органами и организациями, включая проведение консультаций с представителями местных и зарубежных компаний.