“Давлат органлари ва ташкилотларда ижро интизомини  янада мустаҳкамлашнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент Фармони (ПФ–117-сон, 25.07.2025 й.) қабул қилинди.
Фармонга кўра, давлат органлари ва ташкилотлари, ҳамда бошқа ташкилотларда  ижро интизомини ташкил этишнинг асосий йўналишлари этиб  қуйидагилар белгиланди:
• Қонунлар, Ўзбекистон Республикаси Президентининг фармон, қарор, фармойиш ва топшириқлари ижросини назорат қилишнинг самарали механизмларини жорий қилиш;
• ҳудудларда ислоҳотлар натижадорлигини ўрганиш ва ижро интизомини мустаҳкамлаш ишларини сифатли ташкил этиш;
• давлат органлари ва ташкилотларда ижрони ташкил этишда биринчи раҳбарларнинг масъулиятини ошириш;
• ижро интизомини назорат қилиш жараёнларига сунъий интеллект технологияларини жорий қилиш.
Фармон билан, Ҳисоб палатасига  қўшимча вазифалар юклатилди, жумладан:
• Қонунлар, Ўзбекистон Республикаси Президентининг фармон, қарор, фармойиш ва топшириқлари  доирасида ажратилган маблағларнинг мақсадли сарфланишини ўрганиш билан бирга уларнинг аҳоли ҳамда тадбиркорлар учун самарадорлигини таҳлил қилиш;
• ижро интизомини мустаҳкамлашга, мансабдор шахсларнинг шахсий масъулиятини оширишга, Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан олиб борилаётган ислоҳотлар натижаларига эришишга қаратилган комплекс чора-тадбирларни ишлаб чиқиш ва амалга ошириш;
• қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқлар ижро этилиши юзасидан давлат органлари ва ташкилотлар фаолиятини мувофиқлаштириш.
• 2025 йил 1 сентябрдан бошлаб Иқтисодиёт ва молия вазирлиги ҳузуридаги бюджетдан ташқари Пенсия жамғармасининг қисқартириладиган штат бирликлари ҳисобидан Ҳисоб палатасига қўшимча 10 та бошқарув штат бирлиги ажратилади.

• 7234 количество просмотров
Принят Указ Президента «О дополнительных мерах по дальнейшему укреплению исполнительской дисциплины в государственных органах и организациях» (УП–117 от 25.07.2025 года).
Согласно Указу, основными направлениями организации исполнительской дисциплины в государственных органах и организациях, органах исполнительной власти на местах, хозяйственных объединениях и других организациях определены:
внедрение эффективных механизмов контроля за исполнением законов, указов, постановлений, распоряжений и поручений Президента Республики Узбекистан;
качественная организация работ по изучению результативности реформ и укреплению исполнительской дисциплины в регионах;
повышение ответственности первых руководителей государственных органов и организаций за обеспечение исполнения;
внедрение технологий искусственного интеллекта в процессы контроля за исполнительской дисциплиной.
Указом на Счетную палату возложены следующие дополнительные задачи:
проведение наряду с изучением целевого расходования средств, выделенных в рамках законов, указов, постановлений, распоряжений и поручений Президента Республики Узбекистан, анализа их эффективности для населения и предпринимателей;
разработка и реализация комплексных мер, направленных на укрепление исполнительской дисциплины, повышение персональной ответственности должностных лиц, достижение результативности реформ, осуществляемых Президентом Республики Узбекистан;
осуществление координации деятельности государственных органов и организаций по исполнению актов законодательства и поручений.
Счетной палате с 1 сентября 2025 года выделяются дополнительно 10 штатных единиц управленческого персонала за счет сокращаемых штатных единиц внебюджетного Пенсионного фонда при Министерстве экономики и финансов.