“Молиявий ҳисоб тизимини халқаро талаб ва стандартларга мувофиқ такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–282-сон, 15.09.2025 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, жамият ва иқтисодиёт учун муҳим аҳамиятга эга тадбиркорларга нисбатан Жамоат аҳамиятига эга ташкилотлар ҳуқуқий мақоми жорий қилинади.
Молиявий ҳисоботнинг халқаро стандартларини жорий қилиш бўйича республика комиссияси тузилади.
Фаолият тури ва активлари миқдори туфайли юқори ижтимоий ва иқтисодий таъсирга, кенг доирадаги манфаатдор томонларга эга бўлиш мезонларига жавоб берадиган тадбиркорлар Жамоат аҳамиятига эга ташкилотлар тоифасига киритилади.
Белгиланган мезонларга жавоб берадиган тадбиркорлар ҳар йили 1 июлгача Жамоат аҳамиятига эга ташкилотлар реестрига киритилади.
2026 йил 1 январдан Реестр Иқтисодиёт ва молия вазирлиги томонидан электрон шаклда юритилади ва ҳар йили 1 июлгача Ҳукумат портали ягона платформаси ҳамда Очиқ маълумотлар порталига жойлаштирилади.

• 3470 количество просмотров
Принято Постановление Президента «О мерах по совершенствованию системы финансового учета в соответствии с международными требованиями и стандартами» (№ ПП–282 от 15.09.2025 г.).
Согласно постановлению, для предпринимателей, имеющих важное значение для общества и экономики, вводится правовой статус организаций, имеющих общественное значение.
Создается Республиканская комиссия по внедрению международных стандартов финансовой отчетности.
Предприниматели, которые по виду деятельности и размеру активов обладают высоким социальным и экономическим влиянием и соответствуют критериям наличия широкого круга заинтересованных сторон, будут отнесены к категории организаций, имеющих общественное значение.
Предприниматели, отвечающие установленным критериям, ежегодно до 1 июля будут включаться в Реестр организаций, имеющих общественное значение.
С 1 января 2026 года Реестр будет вестись Министерством экономики и финансов в электронном виде и ежегодно до 1 июля размещаться на единой платформе Правительственного портала, а также на Портале открытых данных.