“Ерга оид муносабатларда коррупциявий омилларни бартараф этиш механизмларини янада такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–287-сон, 18.09.2025 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, Кадастр агентлигининг “Е-YER NAZORAT” тизими давлат ер назоратини юритишнинг ягона электрон платформаси ҳисобланади.
2026 йил 1 январдан махсус ваколатли давлат органларининг ер қонунчилигига риоя қилмаслик, жумладан, ерларни ўзбошимчалик билан эгаллаш, уларга тегишли чоралар кўришга оид вазифалари фақатгина “Е-YER NAZORAT” тизими орқали амалга оширилади.
Ерга оид ҳуқуқбузарлик даражасига кўра ҳудудларни қуйидагича тоифаларга бўлиш белгиланди:
“қизил” тоифадаги ҳудуд – ер участкаларидан самарасиз фойдаланиш, ерларни ўзбошимчалик билан эгаллаш эҳтимоли юқори ҳудудлар;
“сариқ” тоифадаги ҳудуд – ер участкаларидан самарасиз фойдаланиш, ерларни ўзбошимчалик билан эгаллаш эҳтимоли ўрта ҳудудлар;
“яшил” тоифадаги ҳудуд – ер участкаларидан самарасиз фойдаланиш, ерларни ўзбошимчалик билан эгаллаш эҳтимоли паст ҳудудлар.
Бунда “қизил” тоифадаги ҳудудларда махсус дронлардан фойдаланган ҳолда ҳар чоракда камида 1 маротаба, “сариқ” тоифадаги ҳудудларда махсус самолёт ёрдамида ҳар 6 ойда камида 1 маротаба мониторинг кузатувлари олиб борилади.

• 4780 количество просмотров
Принято Постановление Президента «О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию механизмов устранения коррупционных факторов в земельных отношениях» (ПП–287 от 18.09.2025 г.).
Согласно постановлению, система Кадастрового агентства «Е-YER NAZORAT» является единой электронной платформой ведения государственного земельного контроля.
С 1 января 2026 г. полномочия специальных государственных органов по принятию мер за несоблюдение земельного законодательства, включая самовольное занятие земель, будут осуществляться исключительно через систему «Е-YER NAZORAT».
В зависимости от уровня правонарушений в сфере земельных отношений территории разделены на следующие категории:
«Красная» категория – территории с высокой вероятностью неэффективного использования земельных участков и их самовольного занятия;
«Жёлтая» категория – территории со средней вероятностью неэффективного использования земельных участков и их самовольного занятия;
«Зелёная» категория – территории с низкой вероятностью неэффективного использования земельных участков и их самовольного занятия.
При этом в «красной» категории территорий мониторинг проводится с использованием специальных дронов не реже одного раза в квартал, а в «жёлтой» категории – с применением специальных самолётов не реже одного раза в шесть месяцев.