“Республикада ғилдиракли транспорт воситаларининг экологик тоифа талабларига мувофиқлигини баҳолаш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Ҳукумат қарори (597-сон, 19.09.2025 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, Ўзбекистонга олиб кириладиган “M” ва “N” тоифалардаги ғилдиракли янги транспорт воситаларининг экологик тоифа талабларига мувофиқлигини экологик сертификатлаш бекор қилинади.
Ушбу тоифалардаги ғилдиракли транспорт воситаларининг экологик тоифа талабларига мувофиқлиги Ҳукуматнинг 2017 йил 25 апрелдаги 237-сон қарори билан тасдиқланган Муомалага чиқарилаётган ғилдиракли транспорт воситаларининг хавфсизлиги тўғрисидаги умумий техник регламент талаблари асосида баҳоланади.
Электр двигателлар билан жиҳозланган ғилдиракли транспорт воситаларининг экологик тоифа талабларига мувофиқлиги баҳоланмайди.

• 3261 количество просмотров
Постановлением Правительства Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы оценки соответствия колесных транспортных средств требованиям экологических категорий» (№ 597 от 19.09.2025 г.) принято следующее:
Согласно постановлению, отменяется экологическая сертификация на соответствие требованиям экологических категорий для новых колесных транспортных средств категорий «M» и «N», ввозимых в Узбекистан.
Соответствие таких транспортных средств требованиям экологических категорий будет оцениваться на основании требований Общего технического регламента о безопасности выпускаемых в обращение колесных транспортных средств, утверждённого постановлением Кабинета Министров от 25 апреля 2017 г. № 237.
Для колесных транспортных средств, оснащённых электрическими двигателями, соответствие требованиям экологических категорий не оценивается.