Ҳукумат қарори (631-сон, 08.10.2025 й.) билан “Ўзбекистон Республикаси Ёшлар ишлари агентлиги ҳузуридаги "Яшил ташаббуслар"ни қўллаб-қувватлаш жамғармаси тўғрисида”ги низом тасдиқланди.
Низом Ўзбекистон Республикаси Ёшлар ишлари агентлиги ҳузуридаги "Яшил ташаббуслар"ни қўллаб-қувватлаш жамғармаси маблағларини шакллантириш ва улардан фойдаланиш, Жамғарма фаолиятини бошқариш, унинг маблағларини тақсимлаш, ҳисоби ва ҳисоботини юритиш тартибини белгилайди.
Жамғарма маблағлари қуйидаги мақсадларга йўналтирилади, жумладан:
► ёшларда табиатга муҳаббат ҳиссини уйғотиш, уларнинг атроф-муҳитни муҳофаза қилишга қаратилган лойиҳаларни амалга оширишга кўмаклашиш;
► ёшларнинг экологик тоза технологияларни жорий этиш, чиқиндиларни қайта ишлаш, яшил энергия манбаларидан фойдаланиш каби экологик лойиҳаларини қўллаб қувватлаш;
► мамлакатимизда экологик барқарорликни таъминлашда ёшлар иштирокини кучайтиришга қаратилган лойиҳаларни амалга ошириш;
► ёшларнинг дарахт кўчатларини экиш ва парваришлаш каби экологик лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш.
Жамғарма маблағлари ҳисобидан унинг тасдиқланган даромадлар ва харажатлар сметаси асосида фойдаланилади.

• 3028 количество просмотров
Постановлением Правительства (№ 631 от 8 октября 2025 г.) утверждено Положение «О Фонде поддержки “Зелёных инициатив” при Агентстве по делам молодежи Республики Узбекистан».
Положение определяет порядок формирования и использования средств Фонда поддержки «Зелёных инициатив» при Агентстве по делам молодежи Республики Узбекистан, а также порядок управления деятельностью Фонда, распределения его средств, ведения учета и отчетности.
Средства Фонда направляются, в том числе, на следующие цели:
► пробуждение у молодежи чувства любви к природе и содействие реализации их проектов, направленных на охрану окружающей среды;
► поддержку экологических проектов молодежи, связанных с внедрением экологически чистых технологий, переработкой отходов и использованием возобновляемых источников энергии;
► реализацию проектов, направленных на усиление участия молодежи в обеспечении экологической устойчивости в стране;