Адлия вазирлиги Донор қони ва унинг таркибий қисмларини зарурат бўлганда, донорнинг ўзига ишлатилишини кўзлаб топшириш (аутодонорлик) тартиби ҳақидаги низомни давлат рўйхатдан ўтказди (рўйхат рақами: 3763, 28.01.2026 й.).
Низомга кўра, аутодонорлик қуйидаги ҳолларда амалга оширилади:
▪️ донорга аллоген қон (бегона қон) қуйишнинг имкони мавжуд бўлмаса;
▪️ донорнинг қон гуруҳи кам учрайдиган бўлса;
▪️ донор ёки унинг қонуний вакили аллоген қон (бегона қон) қуйишни рад этса.
Аутодонорлик донорнинг жарроҳлик амалиёти ўтказилиши режалаштирилаётган тиббиёт муассасаларида донор ёки унинг қонуний вакилининг ёзма розилиги асосида бепул амалга оширилади.
Аутодонорликдан олдин донорнинг қони лаборатория текширувларидан ўтказилади.
✔️ Аутодонорлик қуйидаги даврлардан бирида амалга оширилади:
▫️ жарроҳлик амалиётидан олдин (кўпи билан 30 кун олдин);
▫️ жарроҳлик амалиётига тайёргарлик жараёнида (1-2 соат олдин);
▫️ жарроҳлик амалиёти давомида (донор ёки унинг қонуний вакилининг ёзма розилиги олдиндан олинганда).
Донорда ОИВ (ОИТС) инфекция, Б ёки C вирус маркерлари, захм касаллиги ҳамда гематокрит кўрсаткичи 25 фоиздан камлиги аниқланса аутодонорликка йўл қўйилмайди.

• 1778 количество просмотров
Министерство юстиции зарегистрировало в государственном реестре Положение о порядке заготовки донорской крови и её компонентов с целью использования при необходимости самому донору (аутодонорство) (регистрационный № 3763 от 28.01.2026 г.).
Согласно Положению, аутодонорство осуществляется в следующих случаях:
▪️ при отсутствии возможности переливания аллогенной крови (чужой крови) донору;
▪️ если группа крови донора является редкой;
▪️ если донор либо его законный представитель отказывается от переливания аллогенной крови (чужой крови).
Аутодонорство проводится бесплатно в медицинских учреждениях, где планируется проведение хирургического вмешательства донору, на основании письменного согласия донора либо его законного представителя.
Перед проведением аутодонорства кровь донора проходит лабораторные исследования.
✔️ Аутодонорство осуществляется в один из следующих периодов:
▫️ до хирургического вмешательства (не более чем за 30 дней);
▫️ в процессе подготовки к хирургическому вмешательству (за 1–2 часа до операции);
▫️ во время хирургического вмешательства (при условии предварительного получения письменного согласия донора либо его законного представителя).
❌ Аутодонорство не допускается, если у донора выявлены ВИЧ-инфекция (СПИД), маркеры вирусных гепатитов B или C, сифилис, а также при уровне гематокрита ниже 25 процентов.