“Кўп квартирали уйларни бошқариш тизимини янада такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–48-сон, 05.02.2026 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, кўп квартирали уйларни таъмирлаш, реконструкция қилиш ва туташ ҳудудларни ободонлаштириш йўналишида марказлашган манбалар ҳисобидан амалга ошириладиган инвестиция лойиҳаларини саралаш ва амалга оширишда қуйидаги тартиб ўрнатилади:
♦ лойиҳа таклифлари Халқ депутатлари туман ва шаҳар кенгашларида муҳокама қилиниши ва фақатгина уларнинг қарори билан маъқуллангандан кейин амалга оширилиши шарт;
♦ шакллантирилган лойиҳа таклифлари бўйича лойиҳаолди тадқиқотлари маҳаллий давлат ҳокимияти органлари, кўп квартирали уйларнинг бошқарувчилари, лойиҳа ташкилотлари билан биргаликда ҳар бир ҳудуднинг хусусиятларини инобатга олган ҳолда ўтказилади;
Шунингдек, кўп квартирали уйларнинг туташ ҳудудидаги барча дарахт ва буталар бошқарувчилар томонидан хатловдан ўтказилиб, маълумотлар “Менинг уйим” ахборот биллинг тизимида акс эттириб борилади.
Кўп квартирали уйлардаги марказлашган ичимлик суви истеъмолчиларига дарахт ва буталарни суғориш ишларини ҳисоблагичлар ўрнатган ҳолда сутканинг ҳар қандай вақтида амалга оширишга рухсат берилади.
✅ 2026 йил 1 июлдан бошлаб:
♦ Тошкент шаҳрида кўп квартирали уйларда умумий йиғилиш ўтказишни ташаббус қилиш, ўтказиш ва қарор қабул қилиш, шартномаларни тузиш, бошқарувчилар томонидан мурожаатларни қабул қилиш ва уларни кўриб чиқиш фақат “Менинг уйим” АБТда амалга оширилади, 2027 йилдан бошлаб мазкур тартиб республиканинг барча ҳудудларига татбиқ этилади;
♦ мажбурий тўловлар ва кўп квартирали уйларда умумий мол-мулкни ижарага ва фойдаланишга беришдан тушадиган тўловлар ҳисоби фақат “Менинг уйим” АБТ орқали юритилади.

• 3914 количество просмотров
Принято постановление Президента «О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию системы управления многоквартирными домами» (ПП–48 от 05.02.2026 г.).
Согласно постановлению, при отборе и реализации инвестиционных проектов, осуществляемых за счёт централизованных источников в сфере ремонта, реконструкции многоквартирных домов и благоустройства прилегающих территорий, устанавливается следующий порядок:
♦ проектные предложения подлежат обсуждению на сессиях районных и городских Кенгашей народных депутатов и могут быть реализованы только после их одобрения соответствующими решениями;
♦ по сформированным проектным предложениям предпроектные исследования проводятся совместно местными органами государственной власти, управляющими многоквартирными домами и проектными организациями с учётом особенностей каждой территории.
Кроме того, все деревья и кустарники на прилегающих к многоквартирным домам территориях подлежат инвентаризации со стороны управляющих, а сведения о них отражаются в информационно-биллинговой системе «Мой дом».
Потребителям централизованного питьевого водоснабжения в многоквартирных домах разрешается осуществлять полив деревьев и кустарников с установкой приборов учёта в любое время суток.
♦ в городе Ташкенте инициирование, проведение и принятие решений общих собраний в многоквартирных домах, заключение договоров, а также приём и рассмотрение обращений управляющими осуществляются исключительно через АБТ «Мой дом»; с 2027 года данный порядок будет распространён на все регионы республики;
♦ учёт обязательных платежей, а также поступлений от сдачи в аренду и использования общего имущества в многоквартирных домах ведётся исключительно через АБТ «Мой дом».