“Республика радиоактив чиқиндиларни сақлаш маркази фаолиятини ташкил этиш тўғрисида”ги Ҳукумат қарори (47-сон, 09.02.2026 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, Ядро физикаси институти ҳузуридаги Республика радиоактив чиқиндиларни кўмиш пункти негизида Республика радиоактив чиқиндиларни сақлаш маркази (Марказ) ташкил этилади.
✅ Марказ республикадаги радиоактив чиқиндиларни махсус автотранспортда ташиш, қабул қилиш, саралаш ва узоқ муддатли хавфсиз сақлаш бўйича ягона хизмат кўрсатувчи давлат муассасасидир.
Қуйидагилар Марказнинг асосий вазифалари этиб белгиланди, жумладан:
► республикада ишлаб чиқарилган ва унга олиб кирилган, ишлаш муддати тугаган ёки ишдан чиққан радиоактив манбалар билан ишлаш жараёнида ҳосил бўлган радиоактив чиқиндиларни саралаш, қайта ишлаш, узоқ муддатли сақлаш;
► радиоактив чиқиндилар билан муомала қилишнинг инновацион усулларини ишлаб чиқиш ва бу соҳада илмий тадқиқот ўтказиш;
► соҳада рақамлаштириш ва ахборот технологияларини қўллаш ҳамда тегишли давлат органлари билан ахборот алмашинувини таъминлаш.

• 2716 количество просмотров
Принято Постановление Правительства «Об организации деятельности Республиканского центра хранения радиоактивных отходов» (№47 от 09.02.2026 г.).
Согласно постановлению, на базе Республиканского пункта захоронения радиоактивных отходов при Институте ядерной физики создаётся Республиканский центр хранения радиоактивных отходов (Центр).
✅ Центр является единственным государственным учреждением, оказывающим услуги по специальной транспортировке, приёму, сортировке и долгосрочному безопасному хранению радиоактивных отходов на территории республики.
Основными задачами Центра определены, в частности:
► сортировка, переработка и долгосрочное хранение радиоактивных отходов, образующихся при обращении с произведёнными в республике и ввезёнными радиоактивными источниками, срок службы которых истёк либо которые вышли из эксплуатации;
► разработка инновационных методов обращения с радиоактивными отходами и проведение научных исследований в данной сфере;
► внедрение цифровых технологий в отрасли, применение информационных систем и обеспечение обмена информацией с соответствующими государственными органами.