Адлия вазирлиги Фуқаро авиациясида тиббий кўрикдан ўтказиш ва тиббий хулоса бериш тартиби тўғрисидаги авиация қоидаларини давлат рўйхатидан ўтказди (рўйхат рақами 3800, 27.03.2026 й.).
✅ Мазкур Авиация қоидалари фуқаро авиациясида авиация ходимларини тиббий кўрикдан ўтказиш ва тиббий хулоса бериш тартибини белгилайди.
⏭️ Унга кўра, барча авиация ходимлари ва фуқаро авиациясига қабул қилинаётган номзодлар тиббий кўрикдан ўтказилади.
Тиббий кўрикдан ўтказиш тиббий-учиш комиссияси томонидан амалга оширилади.
Тиббий кўрикда номзоднинг умумий соғлиғи, кўриш ва эшитиш қобилияти, руҳий ҳолати, касбий фаолиятга таъсир кўрсатиши мумкин бўлган хавф омиллари, шунингдек парвозлар хавфсизлигига салбий таъсир этиши мумкин бўлган касаллик ва ҳолатлар баҳоланади.
Тиббий кўрикдан ўтказиш натижасига кўра, авиация ходимлари ва номзодларга соғлиғининг ҳолатига кўра 1, 2 ёки 3-класс тиббий хулосалар берилади.
Тиббий хулоса номзоднинг касбий вазифаларни хавфсиз бажаришга жисмоний ва руҳий жиҳатдан яроқлилигини тасдиқловчи ҳужжат ҳисобланади.
Шунингдек, ушбу қоидаларда тиббий кўрикдан ўтказиш тартиби, тиббий хулосанинг амал қилиш муддатлари, учишдан олдинги ва кейинги тиббий кўрикларни ташкил этиш тартиби белгиланган.

• 1187 количество просмотров
Министерство юстиции зарегистрировало в государственном реестре Авиационные правила о порядке проведения медицинского освидетельствования и выдачи медицинского заключения в гражданской авиации (регистрационный № 3800 от 27.03.2026).
✅ Данные Авиационные правила определяют порядок проведения медицинского освидетельствования авиационного персонала в гражданской авиации и выдачи медицинского заключения.
⏭️ Согласно им, все авиационные работники, а также кандидаты, принимаемые в гражданскую авиацию, подлежат медицинскому освидетельствованию.
Медицинское освидетельствование проводится врачебно-лётной комиссией.
При медицинском освидетельствовании оцениваются общее состояние здоровья кандидата, способность к зрению и слуху, психическое состояние, факторы риска, которые могут повлиять на профессиональную деятельность, а также заболевания и состояния, способные негативно сказаться на безопасности полётов.
По результатам медицинского освидетельствования авиационным работникам и кандидатам в зависимости от состояния здоровья выдаются медицинские заключения 1, 2 или 3 класса.
Медицинское заключение является документом, подтверждающим физическую и психическую пригодность кандидата к безопасному выполнению профессиональных обязанностей.
Также данными правилами определены порядок проведения медицинского освидетельствования, сроки действия медицинского заключения, а также порядок организации предполётных и послеполётных медицинских осмотров.